Kultura | rozrywka | edukacja

„Brat Naszego Boga” w JDK (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury zaprasza na spektakl „Brat Naszego Boga” Karola Wojtyły w reżyserii Tomasza Piaseckiego, aktora i reżysera Teatru im. Solskiego w Tarnowie. Sztuka zostanie wystawiona 5 listopada br. o godz. 10. Bilety są do nabycia w sekretariacie JDK, tel. 13-44-351-50.

Zapowiedź Wydarzenia
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Dramat „Brat Naszego Boga” powstał w drugiej połowie lat 50, jednak premiery doczekał się dopiero w grudniu 1980 r. Była to pierwsza sztuka Karola Wojtyły wystawiona w Polsce. Inspiracją do jej napisana była postać polskiego powstańca, utalentowanego malarza i teoretyka sztuki Adama Chmielowskiego, którego świat poznał jako Świętego Brata Alberta. Był to zakonnik, który słynął z pełnej poświęcenia pracy dla ludzi bezdomnych, chorych i upośledzonych.

„Brat Naszego Boga” to poruszająca opowieść o człowieku, który pragnie naprawiać świat, poprzez miłość i przywrócenie godności drugiemu człowiekowi. Adam Chmielowski wybiera życie zakonnika i jako brat Albert zakłada Zgromadzenie Braci Albertynów. W utworze ujęty jest również problem rewolucji. Przewija się on w całym tekście w rozmowach Chmielowskiego z Nieznajomym. Nieznajomy chce rewolucji skierowanej na dobra materialne, natomiast Adam twierdzi, że potrzebna jest rewolucja „duchowa”.

Reżyseria: Tomasz Piasecki
Scenografia i kostiumy: Tadeusz Smolicki
Muzyka: Stanisław Soyka
Występują: Bronisława Podstolska-Kras, Piotr Hudziak, Zbigniew Kłopocki, Jerzy Pal, Tomasz Piasecki, Kamil Urban, Mariusz Szaforz oraz narrator Edward Żentara i inspicjent-sufler Krystyna Fudyma.
Bilet: 15 zł.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE