Kultura | rozrywka | edukacja

Tekst jak modlitwa

11 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się czytanie „Pana Tadeusza”. Klub „Michalina” odpowiedział na wezwanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który ogłosił narodowe czytanie epopei.

Klub Michalina w MBP Jasło
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Każdy z uczestników miał przeczytać dowolny, ulubiony fragment. Okazało się, że każdemu podoba się co innego i powtórzył się tylko tekst „Gospodarstwo”. „Pan Tadeusz” dla zebranych okazał się lekturą wyjątkową. Dla mnie jest jak modlitwa – powiedziała B. Samborska. A mnie urzeka rozmaitość wydarzeń – dodała M. Homlak. Wszystkie panie pięknie recytowały, wywołując niezwykłe nastroje, grając na emocjach słuchaczy, jak Jankiel na cymbałach. Podniosły nastrój wywołała J. Trznadel recytując „Inwokację”, a żartobliwy T. Macek, deklamując „Sędziego nauki o grzeczności”. Wielkie brawa otrzymała A. Antonik, której pasją jest rękodzieło, jednak artystka umie sporo fragmentów na pamięć.

Co stanowiło o wyborze? – Wybrałam „Zamek” na chybił trafił – powiedziała z właściwą sobie szczerością B. Rodak. „Koncert Wojskiego” dla M. Tomasik to popisowy tekst jeszcze z lat szkolnych, za który otrzymywała najwyższe noty.

Na zakończenie wszystkie Panie zostały zaproszone do Domu Ludowego w Warzycach, gdzie odbędzie się promocja ich tomiku „Zatrzymać czas”.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE