Kultura | rozrywka | edukacja

U-mów się na polski … z jasielską biblioteką! (zapowiedź)

Pod naszym patronatem

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co znajduje się na końcu języka, posłuchać jego muzyki w wykonaniu młodych jasielskich artystów, sprawdzić się w jasielskim dyktandzie ortograficznym, umów się na polski z Miejską Biblioteką w Jaśle. 15 października 2012 r. rusza nowy projekt MBP, realizowany dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego”.

Zapowiedź Wydarzenia
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Projekt „U-MÓWMY SIĘ NA…POLSKI!” ma zachęcić społeczność Jasła i powiatu jasielskiego do świadomego i poprawnego posługiwania się polszczyzną, uwrażliwienia na bogactwo języka a także na zmiany, jakie w nim zachodzą. Sprzyjać temu będą różnorodne, innowacyjne działania przeznaczone zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych, dzięki którym każdy będzie mógł sprawdzić swoją znajomość języka i dowiedzieć się o nim czegoś nowego.

Projekt rozpocznie performance „Wyraź wyraz” na jasielskim Rynku, podczas którego powstaną przestrzenne układanki i rzeźby z liter. Dzieci spotkają się z Agnieszką Frączek, autorką niesfornych wierszy polecanych przez logopedów. Młodzież weźmie udział w warsztatach kompetencji językowych oraz warsztatach dziennikarskich. W auli I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle odbędzie się panel dyskusyjny prowadzony przez poetę i dziennikarza radiowej „Trójki” Dariusza Bugalskiego, z udziałem specjalistów: Kazimierza Ożoga – profesora językoznawstwa oraz Grzegorza Kociuby – poety i krytyka literackiego. Język w różnych stylach muzycznych zaprezentują młodzi jasielscy artyści podczas koncertu „Muzyka języka”, który odbędzie się w Jasielskim Domu Kultury. Wystąpią wokaliści JDK, MDK zespół Hornblend oraz DPD. Wszyscy chętni mieszkańcy regionu będą mogli sprawdzić się w dyktandzie „Jasielszczyzna zna polszczyznę”, przygotowanym przez Agatę Hącię – autorkę programów o języku w Polskim Radiu, a następnie wysłuchać jej wykładu pod hasłem „Czy kapucyni piją cappuccino”.

Projekt potrwa do 30 listopada 2012 r. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie Biblioteki www.mbp.jaslo.pl. Na stronie zamieszczane będą również porady i quizy językowe. Zapraszamy do „umówienia się na polski” z MBP w Jaśle!

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego”, który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Patronat nad projektem objęli: Burmistrz Miasta Jasła, Starosta Jasielski, Podkarpacki Wicekurator Oświaty.

Partnerami projektu są: Urząd Miasta Jasła, Powiat Jasielski, Jasielski Dom Kultury, Firma Tekpud, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, Sielsky, Hornblend, SBP Oddział w Jaśle.

W działaniach projektowych wezmą udział szkoły: Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bieździedzy, Zespół Szkół w Szebniach, Zespół Szkół Publicznych w Święcanach, Zespół Szkół Publicznych w Umieszczu, Stowarzyszenie Unia Szkół w Gliniku Polskim – Szkoła Podstawowa w Roztokach, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle, Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, Zespół Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE