Kultura | rozrywka | edukacja

Czytanie na lepszy start: „Zostań czytelnikiem! Odkryj Krainę Biblioteki i Książki”

Pod naszym patronatem

„Zostań czytelnikiem! Odkryj Krainę Biblioteki i Książki”. Pod tym hasłem Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do udziału w akcji promującej aktywne czytelnictwo wśród najmłodszych. Inicjatywa skierowana jest do jasielskich szkół i przedszkoli. Dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat.

Zaproszenie
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

W ramach trzech spotkań przygotowawczych najmłodsi wspólnie „Wyruszą w podróż po bibliotece” i „Odkryją tajemnicę książki”, by móc się z nią zaprzyjaźnić. Podsumowaniem wiedzy, jaką zdobędą dzieci poprzez kreatywną zabawę, będzie Pasowanie na czytelnika, czyli zwieńczenie spotkań z biblioteką i książką. Akcja została objęta honorowym patronatem Andrzeja Czerneckiego – Burmistrza Miasta Jasła.

Quizy, zagadki, tajemnicze poszukiwania, zwiedzanie bibliotecznych zakątków Oddziału dla Dzieci, Wypożyczalni dla Dorosłych i Czytelni oraz spotkania z książkowymi ulubieńcami – to tylko część propozycji, jakie przygotowano dla dzieci. Wspólną zabawę umilać nam będą nasi pluszowi przyjaciele: wesoła i pełna humoru żyrafa Zuza oraz sympatyczny i rezolutny krokodyl Anastazy.

Książka ma ogromny wpływ na rozwój najmłodszych. Kontaktu ze słowem pisanym nie jest w stanie zastąpić nic innego. Czytające dziecko potrafi bawić się wyobraźnią, a przez to jest bardziej kreatywne i zainteresowane światem. Lektura pobudza do myślenia. Odpowiednio dobrana do wieku i zdolności czytelniczych jest doskonałym lekarstwem na małe-duże problemy najmłodszych. Dziecko, które ma kontakt z książką czuje się ważne i kochane. Wartościowa literatura dziecięca uczy otwartości, rozwija język, kształtuje dobre postawy i samodzielność, a dzięki temu dodaje pewności w kontaktach z otoczeniem.

Rozbudzając ciekawość książkową – przyspieszamy procesy edukacyjne i wpływamy na rozwój najmłodszych. Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny jest bardzo ważnym momentem na zainteresowanie dzieci książką i przygotowanie do dobrego startu w dorosłość. Warto czytać najmłodszym dla radości samego czytania i być świadomym korzyści płynących z kontaktu z książką od najwcześniejszych lat.

Spotkania małych odkrywców Krainy Biblioteki i Książki będą odbywać się w Oddziale dla Dzieci i trzech filiach MBP. Akcja trwa już 2 rok. Zachęcamy do jej wsparcia i zaangażowania się w działania na rzecz najmłodszych. Czytajmy dzieciom!

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE