Kultura | rozrywka | edukacja

Klub podróżnika: Islandzkie klimaty (zapowiedź)

W którym europejskim kraju zimą podgrzewa się chodniki i ulice, aby nie zalegał na nich śnieg? Jaki to kraj, gdzie owiec jest prawie dwa razy więcej niż ludzi? Odpowiedź na te i inne pytania otrzymamy podczas kolejnego spotkania Jasielskiego Klubu Podróżnika, które odbędzie się 13 listopada 2012 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Zaproszenie

Wtorkowe spotkanie poświęcone będzie Islandii. Swoimi wrażeniami i refleksjami o tym dziwnym, ale pięknym w całej swej dziwności kraju podzieli się Remigiusz Gogosz. Poznamy co nieco historię Islandii i jej pierwszych osadników Wikingów. Dowiemy się jak wygląda codzienne życie na wyspie, jak obchodzone są święta i inne uroczystości oraz czym może nas zaskoczyć islandzka kuchnia. Na spotkaniu zostaną również zaprezentowane fotografie m.in.: Reykjaviku – stolicy Islandii, Reykholt, półwyspu Snaefellsness.

Remigiusz Gogosz – Jaślanin, historyk, obecnie doktorant na Uniwersytecie Rzeszowskim. Zajmuje się grami i sportami w czasach wikingów, bierze udział w międzynarodowym projekcie dotyczącym badań nad Sagą o Jomswikingach z Wolina oraz tłumaczy na język polski Sagę o Gislim, jest członkiem Stowarzyszenia Polsko-Szwedzkiego „Tillsammans”. W ramach stypendium Ministerstwa Edukacji Islandii przebywał na wyspie od sierpnia 2011 r. do maja 2012 r.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE