Kultura | rozrywka | edukacja

Latarnicy gminy Jasło w akcji

Symbolicznym Zapaleniem Latarni w Gminie Jasło 19 listopada br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach rozpoczęto regularne szkolenia komputerowe z osobami chętnymi do „walki” z tzw. cyfrowym wykluczeniem.

Szkolenie dla bibliotekarzy z gminy Jasło
Szkolenie dla bibliotekarzy z gminy Jasło.
Fot. © archium GBP w Szebniach

Badania prowadzone w naszym kraju potwierdzają, że aż 10 mln spośród 13 mln Polaków z generacji 50+ nie korzysta z Internetu. Nie jest to spowodowane brakiem sprzętu, komputerów czy dostępem do sieci ale przede wszystkim brakiem świadomości, motywacji i wiedzy.

Polska Cyfrowa Równych Szans to program powszechnej edukacji cyfrowej dorosłych Polaków w ich lokalnych środowiskach. Celem działań podejmowanych przez naszych Latarników jest stworzenie społeczności lokalnej zainteresowanej udziałem w działaniach na rzecz powszechnej edukacji cyfrowej we własnych środowiskach. Przyjęli oni metaforę latarni morskiej i opiekujących się nimi latarników.

Latarnia morska wskazuje drogę tym, którzy potrafią odczytywać wysyłane przez nią sygnały. Tak jak każdy żeglarz powinien korzystać ze sygnałów, tak każdy Polak powinien potrafić korzystać z Internetu, sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych i różnych urządzeń teleinformatycznych.

Szkolenia odbywają się w czytelni szebieńskiej biblioteki, w każdy wtorek o godzinie 15.00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych udziałem w bezpłatnych szkoleniach na wyjątkowy rejs po nieodkrytych i wciąż tajemniczych zakątkach cyfrowego świata.

Zainteresowanych mieszkańców prosimy o kontakt z bibliotekarzami w Szebniach, Trzcinicy, Osobnicy i Warzycach, telefon 13 442 83 66 celem zaplanowania i organizacji kolejnych szkoleń.

(Latarnicy z GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE