Informacje

Problemy współczesnej młodzieży okiem młodych adeptów dziennikarstwa

Pod naszym patronatem

IV Podkarpacki Plener Dziennikarski imienia Marcina Pawłowskiego wyłonił autorów najciekawszych artykułów prasowych dotyczących współczesnych problemów młodzieży.

Patrycja Wójcik
Laureatką pierwszego miejsca podczas IV Podkarpackiego Pleneru Dziennikarskiego została Patrycja Wójcik z Gimnazjum w Siedliskach-Bogusz.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Więcej zdjęć z IV Podkarpackiego Pleneru Dziennikarskiego w fotogalerii

Organizowany przez Gimnazjum nr 4 im. Romualda Traugutta w Jaśle plener dziennikarski ma na celu zaangażowanie młodych ludzi – uczniów szkół gimnazjalnych z całego województwa podkarpackiego – do aktywnego uprawiania dziennikarstwa obywatelskiego. W bieżącej edycji konkursu młodzież miała za zadanie przygotować artykuł prasowy na temat „Mój głos w sprawie problemów współczesnej młodzieży”. Tekst ten jednak nie mógł być nigdzie wcześniej publikowany.

Zadaniem komisji oceniającej nadesłane materiały, w skład której weszli: rzecznik prasowy jasielskiego magistratu Agata Koba, sekretarz redakcji Tygodnika „Nowe Podkarpacie” Marzena Miśkiewicz oraz wieloletni dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, radny Rady Powiatu Jasielskiego Zbigniew Dranka, było wyłonienie laureatów trzech pierwszych miejsc oraz pięciu wyróżnień.

Do konkursu zostało zgłoszonych blisko sto prac z dwudziestu ośmiu gimnazjów znajdujących się na terenie województwa podkarpackiego. Zadaniem młodych dziennikarzy było przedstawienie problemów, z jakimi spotykają się na co dzień. Niektóre z tych prac dowiodły, że już w gimnazjum mogą się zrodzić młode talenty i te osoby bardzo trafnie umieją spostrzegać, i przedstawiać otaczającą nas rzeczywistość. – powiedziała Agata Koba.

Laureaci zostali wyróżnieni podczas uroczystego finału IV Pleneru Dziennikarskiego, który miał miejsce w piątek w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Miejskich nr 4 – Gimnazjum nr 4 im. Romualda Traugutta przy ulicy Piotra Skargi w Jaśle.

Pierwsze miejsce zajęła Patrycja Wójcik z Gimnazjum w Zespole Szkół w Siedliskach-Bogusz (powiat dębicki), której opiekunką była Zofia Cabaj. Swój artykuł prasowy poświęciła niewybrednym komentarzom na temat ludzi mieszkających na wsi, z którymi wielokrotnie się spotykała na ulicy.

Jak sama przyznała, swoją złość chciała „przelać” na papier. – Dopiero, gdy dowiedziałam się o tym konkursie stwierdziłam, że muszę wziąć w nim udział i o tym napisać. – stwierdziła Patrycja.

Dziewczyna, obok uścisków dłoni od swoich starszych kolegów-dziennikarzy, otrzymała atrakcyjną nagrodę rzeczową.

Pozostałymi laureatami zostali: drugie miejsce – Magdalena Kiełbowicz z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jarosławiu, trzecie miejsce – Karolina Stachowiak z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Lubaczowie, wyróżnienia – Paulina Irzyk z Gimnazjum Publicznego we Frysztaku (powiat strzyżowski), Aleksandra Kwiatek z Gimnazjum Publicznego we Frysztaku, Andżelika Sokołowska z Publicznego Gimnazjum w Birczy (powiat przemyski), Karolina Więcek z Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Osobnicy (powiat jasielski) i Amanda Moskal z Gimnazjum Publicznego we Frysztaku (powiat strzyżowski).

Zastępca burmistrza Jasła Leszek Znamirowski, który wręczał nagrody podkreślił, że plener dziennikarski wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego miasta.

Mam zaszczyt być na plenerze dziennikarskim po raz pierwszy. Plener widać, że ma swoją tradycję i jest już imprezą cykliczną. Wrósł jakby w krajobraz kulturalny miasta Jasła. Chciałem pogratulować wszystkim tym, którzy wzięli udział w tym plenerze, a szczególnie zwycięzcą, laureatom. Miałem okazję przeczytać tylko felieton, który zajął pierwsze miejsce, nie wiem dlaczego innych nie, ale ten, który zajął pierwsze miejsce przeczytałem z zainteresowaniem. Można z niego wyciągnąć wiele wniosków, wiele przesłanek. Ale jedna jest na pewno wiodąca. Mianowicie ta, która mówi o tym, że w każdej miejscowości, nawet najmniejszej, może urodzić się talent dziennikarski. Niewątpliwie takie talenty rodzą się na plenerze imienia Marcina Pawłowskiego. Nawiązując do tego pana, którego miałem okazję widzieć tylko za szklanym ekranem można powiedzieć, że to co robicie jest naprawdę wspaniałe, ponieważ przez to, że jego nazwisko wymienia się w wielu przypadkach można powiedzieć, że ten człowiek żyje dalej. Żyje w naszych sercach. – powiedział.

Gośćmi specjalnymi czwartej edycji konkursu byli dziennikarze stacji TVN: Renata Kijowska oraz Jarosław Kuźniar. To właśnie w tej redakcji do ostatnich dni swojego życia pracował patron pleneru Marcin Pawłowski. Osiem dni temu obchodziliśmy ósmą rocznicę śmierci tego młodego i ambitnego reportera, który przegrał walkę z ciężką chorobą w wieku 33 lat.

Trudno uwierzyć, że od śmierci Marcina Pawłowskiego minęło już osiem lat. – mówiła Renata Kijowska. – Być może niektórzy z Państwa w ogóle nie mieli okazji go oglądać na antenie albo tego nie pamiętają. Ale właśnie dzięki takim wydarzeniom jak plener w pamięci nawet tych, którzy go nie znają osobiście czy nie znali go z materiałów telewizyjnych i jak prowadził „Fakty”, w pamięci pozostaje jak niezłomnie walczył z chorobą poprzez pracę właśnie. Jakim sumiennym, rzetelnym reporterem był przed chorobą i w jej trakcie. Jak wielką pasją zarażał. Krótko mówiąc w pamięci już zostanie na zawsze dzięki takim wydarzeniom. (…) Nie było dla niego tematów mniej ważnych lub dziedzin życia, które traktował z lekceważeniem, bo w każdej z tych dziedzin można znaleźć coś ciekawego.

Gratulując laureatom konkursu zaznaczyła: – Jestem przekonana, że podkarpacka młodzież nie ma problemu z pomysłami, zaangażowaniem, talentem. Serdecznie gratuluję wszystkim zwycięzcą i wszystkim tym, którzy w tym roku dyplomów nie dostaną, a wykazali się pasją, zaangażowaniem. Miejmy nadzieję, że takich plenerów będzie jeszcze bardzo dużo.

Znany z roli prowadzącego poranny magazyn na antenie TVN24 oraz konferansjera programu rozrywkowego „X Factor”, w którego finale pierwszej edycji wystąpił jaślanin Michał Szpak Jarosław Kuźniar opowiadał o swojej codziennej pracy i chętnie odpowiadał na dociekliwe pytania młodych przyszłych redaktorów.

Sam też z zadowoleniem przyjął fakt, że w Jaśle organizowany jest tego typu konkurs. – Problem polega na tym, że wszędzie się dookoła słyszy, że dziennikarze się kończą, że dziennikarze się kłócą, że dziennikarstwo w ogóle ma kryzys, a tutaj udowodniono, że można to zrobić naprawdę z klasą, że można wspomnieć człowieka, którego już nie ma i który robił cudne rzeczy w telewizji, który stawiał na pracę zespołową. To jest w tym zawodzie właśnie trudne. Wydaje się, że jest to zawód dla indywidualistów, a tu bez zespołu nic się nie da zrobić. Ja pamiętam czasy kiedy sam sobie włączałem nadajnik w radiu i to działało, natomiast współcześnie to się nie da zrobić bez grupy ludzi, którzy się wspierają. Marcin to podkreślał. Warto jest tym młodym ludziom, którzy może będą, może nie będą dziennikarzami o tym mówić, że to jest rywalizacja, ale jest granica. I myślę, że to tutaj udało im się powiedzieć. – powiedział.

Każdy z zaproszonych gości miał też okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z zaproszonymi gośćmi na specjalnie przygotowanej ściance z logotypem TVN-u i Gimnazjum nr 4.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem Pleneru Dziennikarskiego jest Katarzyna Czerwonka, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE