Sport | rekreacja | turystyka

Rocznica na sportowo: XII Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości (zapowiedź)

Pod naszym patronatem

W niedzielę 11 listopada odbędzie się XII Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości. Po drogach regionu będą się „ścigać” załogi reprezentujące kluby z terenu południowo-wschodniej Polski i niezrzeszeni. By zdobywać kolejne punkty w sportach motorowych i na sportowo oddać hołd osobom walczącym o niepodległość naszej Ojczyzny.
 
Organizowany przez Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, przy współpracy z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Motorowego, Komendą Powiatową Policji w Jaśle, Starostwem Powiatowym w Jaśle, Urzędem Miasta i Gminy Kołaczyce, Urzędem Gminy Brzyska oraz firmą Trans-Wiert sp. z o.o. XII Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości to impreza wpisująca się w lokalne obchody 94. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 
Zawody, będące dziewiątą rundą Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego w Konkursowej Jeździe Samochodem, odbywają się w normalnym ruchu ulicznym oraz na odcinkach specjalnych. Cała trasa została skumulowana wokół miasta Jasła i miejscowości położonych w okolicznych gminach. Tradycyjnie pierwsza próba sportowa zostanie przeprowadzona na zamkniętym placu manewrowym firmy Trans-Wiert przy ulicy Przemysłowej 11 w Jaśle. Pierwsza załoga wystartuje tu o godzinie dziesiątej, a na mecie pojawi się około godziny 14:30.
 
Zrezygnowaliśmy z ósmej próby zlokalizowanej na Trans-Wiercie. Doświadczenia z ubiegłych lat pokazały nam, że ostatnie załogi zjeżdżały z trasy późnym popołudniem, kiedy zapadał zmierzch. Panująca o tej porze roku aura sprawia, że ostatni odcinek specjalny nie stanowił już żadnej atrakcji dla kibiców, a przecież to również dla nich od dwunastu lat organizujemy imprezę promującą w naszym regionie sporty motorowe. – mówi Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego oraz Dyrektor Rajdu KJS.
 
Po wykonaniu próby w mieście, załogi przemieszczą się do gmin: Brzyska i Kołaczyce, które po raz pierwszy w historii imprezy odpowiedziały pozytywnie na pomysł uczczenia święta 11 listopada właśnie na sportowo. Próby nr 2 i 5 odbędą się na drodze dojazdowej do góry Liwocz w Brzyskach, nr 3 i 6 na drodze gminnej w Łazach (dojazd od strony kościoła parafialnego w Bieździedzy), nr 4 i 7 na drodze powiatowej nr 1840R Bieździadka-Gorajowice-Jasło w Bieździadce.
 
W związku z tym na wyżej wymienionych odcinkach dróg nastąpi ich czasowe wyłączenie z ruchu w godzinach od 10:00 do 16:30. Przejazd będzie możliwy tylko dla pojazdów uprzywilejowanych z włączoną sygnalizacją świetlną i dźwiękową w przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Zwracamy się z uprzejmą prośbą do mieszkańców posesji położonych wzdłuż trasy o stosowanie się do tymczasowego oznakowania drogi i poleceń służb porządkowych, a kibiców do bezpiecznego dopingowania załóg w specjalnie wyznaczonych do tego celu strefach. – podkreśla Józef Biernacki.
 
Szczegółowe mapy tras są dostępne na stronie internetowej Klubu: www.jkmird.pl oraz na portalu społecznościowym: facebook.com/JKMiRD.

Zapowiedź Zapowiedź
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Bezpieczeństwa załóg oraz kibiców będzie strzec w poszczególnych punktach kilkadziesiąt osób. Wśród nich: strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzyskach, Kołaczycach, Sieklówce (jednostek włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego) i Bieździedzy, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle oraz Posterunku Policji w Kołaczycach, funkcjonariusze Straży Miejskiej w Jaśle, trzy zespoły ratownictwa medycznego „P” z Centrum Ratownictwa Medycznego Jerzego Tarkowskiego w Jarosławiu oraz ratownicy drogowi Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

Prestiżu wydarzeniu nadają patronaty honorowe, które przyjęli w tym roku:  Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, Marszałek Województwa Podkarpackiego dr Mirosław Karapyta, Starosta Jasielski Adam Kmiecik, Burmistrz Miasta Jasła Andrzej Czernecki, Burmistrz Miasta i Gminy Kołaczyce Małgorzata Salacha oraz Wójt Gminy Brzyska Rafał Papciak.

Impreza nie mogłaby się odbyć bez wsparcia finansowego i materialnego. Podziękowania dla: Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku Oddział w Jaśle, firmy Astra-Słodycze Stanisława Stasiowskiego, Starostwa Powiatowego w Jaśle, Urzędu Miasta w Jaśle, Urzędów Gmin w Kołaczycach i Brzyskach, Europoseł Elżbiety Łukacijewskiej, Senator RP Alicji Zając, Posłów na Sejm RP Bogdana Rzońcy i Marka Rząsy, Damiana Zawiszy z Dębowca oraz Adama Kozaka z Jasła.

Tradycyjnie po zakończeniu Rajdu odbędzie się uroczyste podsumowanie sezonu motorowego Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego. Podczas spotkania zostaną wręczone statuetki „Orły 2006” oraz Honorowe Odznaki Polskiego Związku Motorowego (brązowe, srebrne i złote) dla osób oraz instytucji wspierających finansowo i merytorycznie działania organizacji na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz popularyzację sportów motorowych w powiecie jasielskim.

XII Jasielskiemu Samochodowemu Rajdowi Niepodległości będzie towarzyszyć ekspozycja „Józef Piłsudski w monetach, medalach, banknotach oraz pocztówkach”, którą można oglądać do końca listopada br. w Podkarpackim Banku Spółdzielczym przy ulicy Szkolnej 36a.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button