Kultura | rozrywka | edukacja

Rozbrykane słowa i rozhasane litery

Pod naszym patronatem

15 listopada 2012 r. najmłodsi uczestnicy projektu U-mówmy się na… polski! spotkali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle z Agnieszką Frączek, autorką popularnych wierszy i opowiadań dla dzieci, pokazujących jak łatwo i przyjemnie jest bawić się słowem.

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Podczas spotkania wspólnie rozwiązaliśmy wiele zagadek słownych i rozsupłaliśmy mnóstwo językowych węzełków, dzięki czemu już niestraszne nam wyrazowe chochliki i literowe figle-migle. Nasi przyjaciele z niesfornych i trzeszczących wierszyków pokazali nam, jak bawiąc się słowem i robiąc językowe wygibasy, niczym na trampolinie można bawić się naszą mową, jednocześnie dbając o jej poprawność. Śmieszne hece Słoni na spadochronie, czy Pana Walentego wszystkim przyniosły wiele radości i dowiodły, że warto zwracać uwagę na to, jak mówimy. Dzięki temu już wiemy dlaczego spodnie czy buty zakładamy a nie ubieramy oraz czemu nie kupujemy 20 deko cukierków, a 20 deka cukierków.

Podczas spotkania połączonego z bardzo wesołą lekcją poprawności, najmłodsi mieli okazję także wykazać się swoją wiedzą tworząc homonimy, dzięki czemu powstała spora gromadka wyrazów, które tak samo pisane, posiadają różne znaczenia (np. para z czajnika i para oczu, piłka nożna i piłka do cięcia, a nawet kreda, ta którą piszemy po tablicy i kreda jako ostatni okres ery mezozoicznej). Słowne hece z Agnieszką Frączek i mnóstwem zabawnych wierszy autorki, jakie poznaliśmy, zakończyliśmy barwnym happeningiem w parku. Sporą gromadką z wypisanymi na balonikach literami układaliśmy trudne, a za to na pewno nie nudne wyrazy pochodzące z wiersza naszego gościa pt. „Fiksum-dyrdum”. Wspólna zabawa językiem połączona z głośnym czytaniem, poszukiwaniem wyrazowych chochlików i wieloma innymi zagadkami słownymi przyniosła wszystkim wiele radości.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 w Jaśle, Szkół Podstawowych: w Szebniach, Święcanach, Umieszczu, Bieździedzy oraz dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Roztokach, prowadzonej przez Stowarzyszenie Unia Szkół.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego”, który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Patronat nad projektem objęli: Burmistrz Miasta Jasła, Starosta Jasielski, Podkarpacki Wicekurator Oświaty.

Partnerami projektu są: Urząd Miasta Jasła, Powiat Jasielski, Jasielski Dom Kultury, Firma Tekpud, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, Sielsky, Hornblend, SBP Oddział w Jaśle.

(MBP w Jaśle)

Back to top button