Kultura | rozrywka | edukacja

W MDK-u: Dzień Edukacji Globalnej

W ubiegły czwartek (22.11) spotkaliśmy się w Młodzieżowym Domu Kultury w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej.

Dzień Edukacji Globalnej
Fot. © MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY W JAŚLE

To już 14 edycja TEG w naszym kraju. W trzeci tydzień listopada, w wielu miejscowościach w Polsce, ludzie spotykają się w ramach różnych wydarzeń, imprez, prezentacji aby poszerzyć swoją wiedzę o świecie.

Główną ideą tej akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństw w Europie na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych.

Nasze spotkanie dotyczyło różnorodności oraz wielokulturowości na świecie, wskazywało również na ważne problemy, z jakimi zmagają się obce społeczności.
Ojciec Józef Cydejko z zakonu Franciszkanów opowiadał o mieszkańcach Peru oraz Boliwii, o ich zwyczajach, wierzeniach przepełnionych pogańskimi praktykami, a także o osobistych doświadczeniach związanych ze swoim pobytem w tych krajach. Swoją prezentację uzupełniał ciekawymi fotografiami, które pokazywały nie tylko miejscową ludność ale także piękno tamtejszych krajobrazów. Ojciec Józef mówił o tubylcach z wielką sympatią i szacunkiem. Uświadomił nam wszystkim, jak ważne jest zrozumienie obcej kultury – tylko dzięki temu możliwa jest komunikacja międzykulturowa.

Po tej prezentacji obejrzeliśmy dwa, krótkometrażowe filmy dokumentalne. Pierwszy z nich („Chłopcy z Nueva Cua, reż. Mateusz Mularski) opowiadał o miasteczku w Wenezueli, w którym króluje przemoc, handel bronią oraz narkotykami. Większość mieszkańców egzystuje tam w ciągłym strachu przed panującymi gangami, dla których życie ludzkie nie ma żadnej wartości.

Przestępców łączy jednak jedna pasja – sport. W realizacji tego hobby pomaga im polski konsul, który zaprzyjaźnia się z gangsterami i organizuje im pieniądze na odbudowę boiska sportowego.

Drugi film („18 kg”, reż. Kacper Czubak) poruszał dramatyczną historię młodego chłopca zarażonego wirusem Hiv, który przebywał w ośrodku dla sierot w Kasisi (Zambia), kierowanym przez polskie siostry misjonarki. Miejsce to często jest ostatnim etapem na drodze życia wielu dzieci.

Pokazane filmy nie należały do łatwych i przyjemnych, ale na pewno poprzez swoją dosadność oraz podejmowane tematy wzbudziły w obecnych refleksję na temat sytuacji wielu ludzi na świecie.

Spotkanie to pokazało również jak Polacy pomagają potrzebującym za granicą, co uświadomiło nam naszą współzależność pomiędzy nami i mieszkańcami mniej rozwiniętych obszarów globu.

(MDK w Jaśle)

Back to top button