Informacje

W rocznicę odzyskania Niepodległości: Piłsudski na walorach numizmatycznych

Do końca miesiąca w siedzibie Podkarpackiego Banku Spółdzielczego przy ulicy Szkolnej będzie czynna ekspozycja „Józef Piłsudski na kartach pocztowych, banknotach i monetach”, przygotowana dla upamiętnienia 94. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Ekspozycja numizmatyczna w banku
Od lewej: Dyrektor Oddziału w Jaśle Wacław Polański, Menedżer Klienta Wojciech Bobula, Prezes Koła PTN w Jaśle Janusz Burbelka i Józef Biernacki.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
 
Na wystawie zostały udostępnione zbiory należące do działaczy Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Koło w Jaśle im. Dra Stanisława Kadyiego. Znalazło się tu ponad pięćdziesiąt walorów, w tym takie perełki kolekcjonerskie jak: plakietka z okresu międzywojennego wybita w mennicy polskiej przedstawiająca wizerunek Marszałka z profilu, banknot o nominale 5 milionów złotych z wizerunkiem Piłsudskiego emitowany przed denominacją, który nigdy nie wszedł do obiegu oraz pomniejszona plakietka tego banknotu wybita z brązu posrebrzanego, numizmaty wybite w banku szwajcarskim o masie jeden uncji i pół uncji z czystego srebra z sentencjami Józefa Piłsudskiego, monety z okresu międzywojennego, PRL-u i III Rzeczpospolitej, medal upamiętniający nadanie orderu dla miasta Płocka, banknot 10 złotowy wyemitowany jako kolekcjonerski z okazji 90-rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, reprint cegiełki na budowę pomnika z popiersiem Marszałka na Rynku w Krośnie czy reprinty zdjęć przedstawiających wizytę Piłsudskiego w podlubelskim Kurowie oraz fragment jego uroczystości pogrzebowych w Krakowie.
 
Są też pocztówki i koperty z tematycznymi nadrukami wydane przez koło Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Jaśle.
 
Serdeczne podziękowania dla kierownictwa Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, które dostrzega walory historyczne naszego przedsięwzięcia i od kilku lat w okolicach Święta Niepodległości udostępnia nam nieodpłatnie powierzchnię publiczną swojej siedziby do zorganizowania ekspozycji poświęconej jakże wspaniałej karcie historii naszej Ojczyzny. – podkreślił Józef Biernacki, wieloletni prezes jasielskiego koła PTN, a teraz jeden z jego aktywnych działaczy.
 
Ekspozycja będzie udostępniona do 30 listopada br. w siedzibie Podkarpackiego Banku Spółdzielczego przy ulicy Szkolnej 36a, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-16:45.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE