Informacje

Blask betlejemskiego ognia niech wnosi do naszych domów radość życia

Lokalni samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy miejskich i powiatowych instytucji kultury, druhny i druhowie ze środowisk harcerskich z całego powiatu oraz mieszkańcy regionu odebrali popołudniu na płycie rynku w Jaśle betlejemskie światełko pokoju.

Każdego roku, za pośrednictwem jasielskich harcerzy, do naszych domów, kościołów, urzędów oraz instytucji trafia ogień pochodzący z groty narodzenia Pańskiego, symbolizujący radość z nadchodzących świąt Bożego Narodzenia oraz nadzieję na lepsze jutro. Tegorocznej wędrówce światełka towarzyszy hasło „Odważ się być dobrym”.

Podczas uroczystości na płycie jasielskiego rynku harcerze z 309 Drużyny Harcerskiej „Golesz” pod przewodnictwem Iwony Dziedzic przekazali światełko na ręce komendanta Hufca ZHP Waldemara Marka. Ten przekazał go dalej: burmistrzowi miasta Andrzejowi Czerneckiemu, sekretarzowi miasta Jasła Pawłowi Rzońcy, przewodniczącemu Rady Powiatu Jasielskiego Bogusławowi Kręciszowi, etatowemu członkowi Zarządu Powiatu w Jaśle Tadeuszowi Górczykowi, radnym Rady Powiatu: Zbigniewowi Drance i Bogdanowi Rzońcy, zastępcy wójta gminy Jasło Janowi Lazarowi, komendantowi powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle st. bryg. Wiesławowi Latoszkowi, komendantowi Straży Miejskiej w Jaśle Ryszardowi Mastejowi, przedstawicielowi Wojskowej Komendy Uzupełnień mjr. Janowi Dacie, prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Jaśle Stanisławowi Święchowi, dyrektorowi Młodzieżowego Domu Kultury Grażynie Leńczuk, dyrektorowi Jasielskiego Domu Kultury Januszowi Szewczykowi oraz dziekanowi jasielskiemu księdzu Zbigniewowi Paszkowi.

Drużyny harcerskie skupione wokół jasielskiego hufca zabrały symboliczny ogień do swoich miejscowości, a tam dalej trafią przed świętami do mieszkańców powiatu.

Waldemar Marek
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Jak co roku spotkaliśmy się na płycie jasielskiego rynku, by odebrać i przekazać betlejemskie światło pokoju. Tegorocznej wędrówce tego wyjątkowego ognia zapalonego w grocie narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem przyświeca hasło „Odważ się być dobrym”. To podkreślenie, by szukać w sobie dobra, którym można się dzielić. Bądźmy zatem wszyscy, niezależnie od wieku i wykształcenia, pełni tej odwagi i dobroci w naszym codziennym życiu, zwyczajnych relacjach międzyludzkich. Niech płomień betlejemski niesie za sobą ciepło i spokój, ale również wzajemne zrozumienie i szacunek. Przekazujmy sobie płomień dobra, wiary i nadziei. Miejmy w sobie na tyle odwagi, by się nią dzielić nie tylko z przyjaciółmi, ale i ze zwaśnionymi krewnymi czy nieznajomymi. Docierajmy do szpitali, hospicjów, kościołów, szkół, zakładów pracy, miejsc opieki nad ludźmi i potrzebującymi opieki i wsparcia. Przy świetle betlejemskiego ognia szukajmy dobra w sobie. Jest go z pewnością na tyle, by bezinteresownie obdarować nim naszych najbliższych. W imieniu całej braci harcerskiej, instruktorów jasielskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego życzę wszystkim zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia. Wszelkich łask bożych i szczęśliwego nowego roku. – powiedział komendant hufca ZHP w Jaśle Waldemar Marek.

Andrzej Czernecki
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Za przygotowanie dzisiejszej uroczystości podziękowania na ręce harcerzy złożył burmistrz Andrzej Czernecki. – Dzięki wielkiemu sercu i zaangażowaniu możemy przyjmować betlejemski ogień na jasielskim rynku. Tegoroczne hasło myślę, że jest niezwykle ważne w momencie, kiedy wszyscy przeżywamy pewien kryzys. Myślę, że najpiękniejsze to jest to, że te święta dają nam okazję, byśmy zaczęli myśleć o tym, że świat jest piękny i dobry, że ludzie, którzy nas otaczają są dobrzy, że jesteśmy jedną wielką rodziną. Dlatego w imieniu władz samorządowych miasta życzę Wam wszystkim pięknych, spokojnych świąt Bożego Narodzenia i dobrego roku. Takiego roku, który będziecie pamiętać jako ten, który zapisał się świetnie w Waszym życiu. Wesołych świąt!

Do życzeń świątecznych dołączył się także proboszcz Kolegiackiej Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dziekan Dekanatu Jasło-Wschód ks. kanonik Zbigniew Irzyk.

Ksiądz Zbigniew Irzyk
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Trzymamy dzisiaj światło w rękach, które przyszło na jasielski rynek dzięki harcerzom i skautom z Betlejem. A więc to nasze miasto dzisiaj staje się Betlejem, a poprzez roznoszone światło to Betlejem także stanie się w naszych kościołach. Światło wiąże się z jasnością i z tym, że możemy kroczyć śmiało w tych ciemnościach niejako do przodu. Ale także światło, które trzymamy, ma symbol światła prostego lecz mówi nam o Chrystusie, który jest światłością świata. Myślę, że świąteczny czas, który przeżywamy teraz jest ku temu stosownością, aby przyjąć światłość Chrystusa do naszych serc, naszych domów, by on rozpromieniał wszystkie zakamarki grzechowe, ale także abyśmy mogli być światłem dla innych. Gorąco życzę wszystkim, aby ten czas świąteczny był tym napełnieniem się prawdziwym światłem Boga i abyśmy mogli być dla innych światłem. Niech Chrystus rozpromienia wszystkie zakamarki, niech prowadzi do drugiego człowieka z życzliwością, miłością. Wszystkim życzę spokojnych, błogosławionych, obfitych w boże łaski świąt, a także aby w nowym roku dobra gwiazda wszystkich prowadziła ku temu, co najlepsze.

Betlejemskie Światło Pokoju 2012 w Jaśle Betlejemskie Światło Pokoju 2012 w Jaśle

Betlejemskie Światło Pokoju 2012 w Jaśle Betlejemskie Światło Pokoju 2012 w Jaśle

Betlejemskie Światło Pokoju 2012 w Jaśle Betlejemskie Światło Pokoju 2012 w Jaśle

Betlejemskie Światło Pokoju 2012 w Jaśle Betlejemskie Światło Pokoju 2012 w Jaśle

Betlejemskie Światło Pokoju 2012 w Jaśle Betlejemskie Światło Pokoju 2012 w Jaśle

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE