Kultura | rozrywka | edukacja

Filmowy wieczór w MDK

20 grudnia 2012 r. odbyło się spotkanie filmowe, podczas którego widzowie mogli zobaczyć amatorskie dzieło jasielskiej grupy MWF Films, oraz filmy krótkometrażowe z całego świata, pokazywane w ramach jesiennej edycji festiwalu Future Shorts.

Laureaci konkursu filmowego
Fot. © MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY W JAŚLE

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia nagród w konkursie Weźcie i kręćcie. Wyróżnienie otrzymała jasielska grupa filmowa MWF Films za swój amatorski film „O-Sigh”. Utwór ten powstał na wakacjach w 2012 r. i jest mieszanką różnych gatunków, odnajdziemy w nim elementy komedii, ale także thrillera oraz dużą nutę irracjonalizmu.

Po prezentacji twórczości jasielskiej grupy rozpoczął się seans 5 filmów krótkometrażowych z całego świata. Zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć następujące tytuły: Cafe Regular, Cairo, reż.: Ritesh Batra; A Brief History of John Baldessari, reż.: Ariel Schulman i Henry Joost; Rite, reż.: Michael Pearce; The Black Balloon, reż.: Ben Safdie i Joshua Safdie; Auf Der Strecke (On the Line), reż.: Reto Caffi.

Widzowie obejrzeli dzieła z Egiptu, USA, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Każdy z prezentowanych filmów poruszał inną tematykę. Mogliśmy zobaczyć surrealistyczną opowieść, której głównym bohaterem był czarny balon, przyjrzeć się skomplikowanym relacjom ojca z synem, podsłuchać rozmowę pewnej pary, która starała się przełamać wszelkie tabu w jej związku, poznać artystę Johna Baldessari’ego, który nie lubi tworzyć nudnej sztuki, a także zobaczyć historię pewnego morderstwa.

Każdy z obecnych mógł zagłosować na wybrany przez siebie film. W naszym wewnętrznym głosowaniu bezsprzecznym zwycięzcom został utwór pt. „Auf Der Strecke (On the Line)”.

Wszystkie głosy zostaną wysłane do poznańskiej fundacji Ad Arte, która prześle je dalej, gdyż będą zliczane głosy publiczności z całego świata, która uczestniczyła w pokazach Future Shorts, dopiero wtedy zostanie ogłoszony główny zwycięzca.

Już wkrótce pojawią się szczegółowe informacje odnośnie pokazu filmów, który planujemy na styczeń 2013 r.

(MDK w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE