Informacje

Kupujesz samochód – nie daj się oszukać !

Coraz częściej robimy zakupy przez Internet, bo to duża wygoda i oszczędność czasu. Surfując po sieci w poszukiwaniu wspaniałej okazji, czy upragnionej rzeczy musimy jednak pamiętać, że swoimi ofertami kuszą nas również oszuści. Przekonało się o tym dwoje mieszkańców powiatu jasielskiego, którzy chcieli w ten sposób kupić samochód. Policjanci przestrzegają przed tym zagrożeniem i apelują o ostrożność.

Uwaga na oszustów!
Fot. © KPP JASŁO

Funkcjonariusze z jasielskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej prowadzą czynności w sprawach wyłudzeń pieniędzy podczas zakupu samochodu za pośrednictwem Internetu. Dwoje mieszkańców naszego powiatu odpowiedziało na atrakcyjne oferty umieszczone w sieci i niestety straciło swoje oszczędności.

Pokrzywdzeni kontaktowali się za pośrednictwem poczty e-mail z zagranicznymi sprzedawcami, którzy obiecywali, że interesujący ich samochód w ciągu kilku dni sprowadzą do Polski, pod wskazany adres. Warunek dostawy był tylko jeden. Wpłata pieniędzy za auto na podany numer zagranicznego konta bankowego.

W jednym z przypadków przelew miał trafić do firmy transportowej, którą rzekomo sprzedawca upoważnił do pobrania pieniędzy, a następnie dostarczenia samochodu na jego koszt. Po otrzymaniu przesyłki, według zapewnień oferenta, kupujący miał sprawdzić stan techniczny auta, a w przypadku odmowy jego przyjęcia miał otrzymać od dostawcy zwrot pieniędzy.

W innym przypadku, po przelaniu ustalonej kwoty za samochód, pokrzywdzony otrzymał e-mail od sprzedawcy, z którego wynikało, że warunkiem wysłania pojazdu jest podpisanie odpowiednich dokumentów przez ministra eksportu kraju, w którym znajduje się auto. Aby jednak tak się stało potrzebna była wpłata kolejnych kilku tysięcy złotych celem załatwienia tych formalności. Pieniądze miały zostać zwrócone po dostarczeniu samochodu. Gdy pokrzywdzony przelał na konto określoną kwotę, otrzymał e-mail z informacją, że musi wpłacić kolejne pieniądze ponieważ wymagany jest jeszcze jeden dokument, który ma zostać wystawiony przez następnego ministra. W przeciwnym razie kupujący miał stracić dotychczas przelane środki finansowe.

W obu przypadkach po wpłacie pieniędzy na podany numer rachunku bankowego, kontakt ze sprzedawcami, którzy okazali się oszustami urwał się.

Przestrzegamy przed przestępcami wyłudzającymi pieniądze za pośrednictwem ogłoszeń internetowych. Do osób chcących kupić w ten sposób samochód lub inne rzeczy, apelujemy o wnikliwe sprawdzanie zamieszczonych ofert i nie wpłacanie pochopnie pieniędzy osobie nieznajomej. Pamiętajmy, że super okazje zdarzają się bardzo rzadko, dlatego nie dajmy się ponieść emocją, zachowajmy zdrowy rozsądek oraz przynajmniej podstawowe środki ostrożności. W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania oszustwa, należy niezwłocznie powiadomić o tym Policję.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE