Kultura | rozrywka | edukacja

Nowe odkrycia archeologiczne w Sakkarze

„Sakkara – nowe odkrycia” – to był motyw przewodni XXXI Studni Kulturalnej Jasielskiego Domu Kultury. Gościem spotkania był światowej sławy archeolog, jaślanin, profesor Karol Myśliwiec, który przybliżył zebranym najnowsze, sensacyjne odkrycia swojej misji archeologicznej.

Spotkanie z prof. Karolem Myśliwcem
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Przybyli z uwagą słuchali informacji o pracy polskich archeologów ilustrowanych zdjęciami wyświetlanymi na ekranie. Profesor na początku spotkania przypomniał swoje poprzednie wielkie odkrycia w Sakkarze.

W tym roku archeolodzy odkryli pod grobowcem generała Ichi Meri, jednej z najważniejszych postaci na dworze faraona Pepi I pod koniec trzeciego tysiąclecia przed naszą erą, kolejny grobowiec. Tego rodzaju konstrukcji skalnej, kryjącej piętra grobów z kolejnych okresów, wykutych jedne nad drugimi dotychczas nigdzie w Egipcie nie odkryto i nikt takiego odkrycia się nie spodziewał.

Tym, co nas zaskoczyło szczególnie i stało się sensacją tej kampanii, jest to, że kiedy doprowadziliśmy wykopaliska do brzegu dziedzińca przed fasadą tego grobowca, okazało się, że wcale nie jest to skała, która ciągnie się dalej, tylko urywa się pionowo. Wobec tego schodząc stopniowo w dół odsłoniliśmy pionową fasadę, która zaskoczyła nas jeszcze bardziej, ponieważ na jej powierzchni zachowały się ślady hieroglifów, bardzo zniszczonych. Dotychczas nie zdarzało się, aby próg grobowca był dekorowany hieroglifami. Nieco głębiej, zaledwie 30 centymetrów od krawędzi górnej zarysowała się kolejna krawędź prowadząca w głąb jakiejś pustej przestrzeni. Rychło okazało się, że to co było posadzką grobu górnego, było sufitem grobu dolnego, który w tej samej skale został wyżłobiony poniżej, tylko oczywiście znacznie wcześniej: co najmniej o trzysta lat – pokreślił profesor Karol Myśliwiec.

Prace archeologiczne w tym miejscu będą kontynuowane podczas następnych kampanii archeologicznych.

Przed południem prof. Karol Myśliwiec miał wykład dla jasielskiej młodzieży szkolnej.

(JDK)

Back to top button