Kultura | rozrywka | edukacja

Profesor Karol Myśliwiec opowie o swoich odkryciach archeologicznych w Sakkarze

Na 31. już spotkanie z cyklu „Studnia Kulturalna JDK” zaprasza – 21 grudnia br. o godz. 17. – Jasielski Dom Kultury. Tym razem gościem studni będzie wybitny jaślanin prof. Karol Myśliwiec, światowej sławy archeolog egiptolog.

Zapowiedź
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Opowie on o swoich odkryciach w Sakkarze, gdzie od 1987 r. pod jego kierownictwem dział polska misja archeologiczna.

Profesor Karol Myśliwiec urodził się w 1943 roku w Jaśle. Jest jednym z najwybitniejszych polskich egiptologów, a od 1982 roku dyrektorem Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk i wykładowcą Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1969 r. prowadzi badania w Egipcie (Aleksandria, Deir El Bahari, Świątynia Seti w Qurna, Minshat, Abu Omar), współpracując z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Niemieckim Instytutem Archeologicznym. Światową sławę przyniosły mu odkrycia dokonane podczas wykopalisk na stanowiskach w Tell Atria i w Sakkarze. Prof. Karol Myśliwiec wykładał na uniwersytetach ponad dwudziestu krajów, m.in. w Austrii, Japonii, USA ,Chile i Kanadzie. Uczestniczył w wielu międzynarodowych kongresach naukowych. Przez wiele lat był przedstawicielem Polski w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Egiptologów. Jest autorem 250 prac naukowych i popularnonaukowych, w tym 14 książek. W 2005 roku został uhonorowany najwyższym polskim wyróżnieniem naukowym-Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która jest znana Polskim Noblem. Jest Honorowym Obywatelem Jasła, miłośnikiem muzyki i teatru.

21 grudnia br. prof. dr hab. Karol Myśliwiec spotka się w JDK o godz. 10. z młodzieżą, a o godz. 17. będzie gościem spotkania otwartego w ramach Studni Kulturalnej JDK.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE