Informacje

Ruszył sezon zimowy na stoku narciarskim „Mareszka” w Świątkowej Wielkiej

Pierwsi amatorzy białego szaleństwa już od rana szusują po ośnieżonych stokach położonej u stóp Magurskiego Parku Narodowego góry Mareszka. Właściciele jedynego w powiecie jasielskim wyciągu orczykowego w Świątkowej Wielkiej właśnie dzisiaj rozpoczęli sezon zimowy, który dzięki zakupionemu systemowi sztucznego naśnieżania ma trwać dłużej niż przez ostatnie lata.

Stok narciarski MARESZKA
Charakterystyka obiektu:
ratrakowane trzy trasy zjazdowe (850m, 750m, 700m), trzy trasy biegowe (4 500m, 3 000m, 1 500m.), wyciąg orczykowy, oświetlenie stoku, sztuczne naśnieżanie, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, możliwość skorzystania z nauki jazdy prowadzonej przez profesjonalnych instruktorów, mała gastronomia, kamera internetowa na stoku, duży parking, toalety, piękna okolica z licznymi zabytkami architektonicznymi i unikatową przyrodą.
Fot. © Damian PALAR

Dla miłośników narciarstwa zjazdowego i snowboardzistów zostały przygotowane trzy trasy o różnym profilu i długości, dostosowane do potrzeb zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych osób. Najdłuższa z nich wynosi 850 metrów. Dwie kolejne liczą sobie po: 750 i 700 metrów długości. Na szczyt góry prowadzi wyciąg orczykowy. Ponadto obiekt jest oświetlony, dzięki czemu można z niego korzystać do późnych godzin wieczornych.

W tym roku właściciele przygotowali się lepiej do sezonu niż dotychczas. Dzięki zakupionemu systemowi sztucznego naśnieżania ma być mniej przerw w funkcjonowaniu stoku spowodowanych brakiem opadów śniegu czy nagłymi odwilżami.

Wokół góry Mareszka zostały wyznaczone również trzy trasy dedykowane dla narciarstwa biegowego. Liczą sobie odpowiednio: 4 500, 3 000 i 1 500 metrów długości.

Przemarzniętych i zmęczonych aktywnym szusowaniem po stoku zaprasza przytulny bar z małą gastronomią. Szefowa kuchni najbardziej poleca grillowanego pstrąga pochodzącego z miejscowej hodowli.

U podnóża stoku znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, z szeroką gamą nart, kijków, kasków czy desek snowboardowych, pochodzących od najlepszych producentów.

Jeśli chodzi o ceny to pozostajemy na poziomie z ubiegłego sezonu. I tak za jeden zjazd zapłacą Państwo 2,5 złotego, a za karnet całodniowy 50 złotych. W dni powszednie, od poniedziałku do piątku, mamy dla Was ofertę promocyjną: dziesięć zjazdów kosztuje 15 złotych, a dwadzieścia zjazdów 27 złotych. Szczegółowy cennik usług jest dostępny na naszej stronie internetowej www.mareszkaski.pl. – mówi Jan Gracoń, współwłaściciel stoku narciarskiego „Mareszka”.

Pod wskazanym adresem znajduje się także szczegółowa, codziennie aktualizowana informacja na temat warunków pogodowych panujących na stoku (temperatura, wiatr, opady śniegu, pokrywa śnieżna na trasach, przejrzystość powietrza). Dzięki zainstalowanym dwóm kamerom można też podglądać pracę wyciągu „na żywo”.

Wyciąg dysponuje dużym parkingiem z przeznaczeniem dla kilkunastu samochodów osobowych.

Dla osób, które zechcą spędzić trochę więcej czasu w tym urokliwym zakątku naszego powiatu, polecamy także odwiedzenie znajdujących się na trasie dojazdowej do „Mareszki” licznych drewnianych zabytków architektury sakralnej (w Krempnej, Kotani, Świątkowej Małej i Świątkowej Wielkiej), nekropolii z okresu I wojny światowej, czy Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej.

Oficjalna strona wyciągu: www.mareszkaski.pl | facebook.com/mareszkaSKI

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE