Kultura | rozrywka | edukacja

W 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego: msza za Ojczyznę i koncert

Burmistrz Miasta Jasła, Jasielski Dom Kultury i Parafia pw. św. Stanisława BM zapraszają – 13 grudnia br. – na obchody 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Zapowiedź
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Rozpocznie je – o godz. 18. – uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele pw. św. Stanisława BM.

O godz. 19. w JDK odbędzie się recital piosenek Jacka Kaczmarskiego (1957-2004), jednego z legendarnych bardów „Solidarności”. Wystąpi Trio Łódzko-Chojnowskie w składzie: Paweł Konopacki – gitara, śpiew; Witold Łuczyński – gitara, śpiew; Tomasz Susmęd – fortepian. Wstęp wolny.

Współorganizatorami obchodów są: Fundacja im. Stefanii Woytowicz i Stowarzyszenie Solidarni w Jaśle.

***

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku. W nocy z 12/13 grudnia tego roku władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele. Zawieszone zostały łącza telefoniczne; wprowadzono godzinę milicyjną (od godz. 22. do 6); tysiące osób, przede wszystkim związanych z „Solidarnością”, internowano w specjalnych obozach; na ulicach pojawiły się patrole wojskowe i milicyjne, a w większych miastach czołgi i wozy bojowe; odwołano lekcje w szkołach i zajęcia na uczelniach. Organizowane w kolejnych dniach strajki i akcje protestacyjne brutalnie tłumiono. Byli zabici i ranni, wiele osób aresztowano. W następnych tygodniach i miesiącach opozycjoniści rozwinęli działalność podziemną. Pomimo represji kolportowali antyrządową prasę i ulotki, organizowali demonstracje.

Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiony 22 lipca 1983 roku.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE