Kultura | rozrywka | edukacja

„Zachować w pamięci” (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury zaprasza 11 grudnia br. na godzinę 17 do Galerii JDK na wystawę „Zachować w pamięci”. Zamieszczone na niej prace pokazują dorobek Zbigniewa Kolanki, Władysława Barzyka i Edmunda Charta, zmarłych w ostatnich latach artystów reprezentujących nurt sztuki nieprofesjonalnej. Ekspozycję można będzie zwiedzać do 13 stycznia przyszłego roku.

Zapowiedź
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Zbigniew Kolanko urodził się w 1950 roku w Krośnie. W dzieciństwie wraz z rodziną przeprowadził się do Jasła. Wiele lat spędził na Śląsku, gdzie brał udział w wielu wystawach i konkursach. Jego obrazy z tego okresu pokazują środowisko górnicze i ważne wydarzenia. W 2000 roku wrócił do Jasła. Brał udział w jasielskich konkursach sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, gdzie zdobywał nagrody i wyróżnienia. Swoje prace wystawiał od 1977 roku. Zmarł 10 lipca 2010 roku.

Władysław Barzyk urodził się w 1936 roku w Przysiekach koło Jasła. Swoje pierwsze prace malarskie stworzył w wieku 14 lat. Jego ulubionymi technikami malarskimi były: olej, akwarela, tusz, a w ostatnim okresie techniki graficzne. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Swe prace prezentował również na wystawach indywidualnych. W konkursach malarskich zdobywał nagrody i wyróżnienia. Od 2007 roku był członkiem Nieformalnego Stowarzyszenia Jasielskich Plastyków „Plaja”. Zmarł 6 kwietnia 2012 roku.

Edward Chart urodził się 15 lutego 1938 roku w Sępólnie Krajeńskim. W 1965 roku zamieszkał w Jaśle, rodzinnym mieście swojej żony. Rysował i malował od najmłodszych lat. Jego ulubionym tematem był pejzaż. Malował też kwiaty i sceny rodzajowe osadzone w realiach wschodnich, zwłaszcza arabskich. Brał udział w licznych konkursach i wystawach. Za swe prace otrzymał wyróżnienia I i II stopnia. Zmarł 22 października 2010 roku.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE