Informacje

Najnowsze informacje dotyczące jasielskiego finału WOŚP. To już w najbliższą niedzielę!

Pod naszym patronatem

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już po raz dwudziesty pierwszy, ale odnotować należy, iż jest to finał wyjątkowy. Oczywiście, pod względem organizacyjnym wyglądał będzie bardzo podobnie do tych, które działy się w poprzednich latach, jednak po raz pierwszy pieniądze z finału przeznaczone zostaną nie tylko na zakup sprzętu medycznego dla szpitali, z którego korzystają jedynie chore dzieci.

Zmiany demograficzne oraz wszystkie socjologiczne skutki starzenia się społeczeństwa zwracają uwagę na konieczność pochylenia się nad osobami starszymi; tymi ludźmi, którzy z racji życiowych niepowodzeń, bądź po prostu braku bliskich, osób z rodziny, nie mogą liczyć na niczyją pomoc.

Stąd też wejście w nową, trzecią dekadę swojej działalności, Fundacja WOŚP postanowiła szczególnie zaznaczyć: pokazać, że z roku na rok rośnie grupa seniorów, którzy potrzebują pomocy specjalistycznej, a czasami po prostu warunków do godnego umierania. Nierzadko zdarza się, że sprzęt w hospicjach, szpitalnych oddziałach geriatrycznych, opieki paliatywnej oraz innych zakładach opiekuńczo-leczniczych, jest przestarzały technologicznie, w złym stanie technicznym i wymaga wymiany lub też po prostu ośrodki te należy w niezbędne akcesoria wyposażyć.

Podział pieniędzy zebranych podczas 21. Finału WOŚP odbywać się będzie po połowie. W jednej części środki przeznaczone zostaną na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, a w drugiej Orkiestra planuje zakupić:
• łóżka o regulowanej wysokości z zabezpieczeniami,
• materace przeciwodleżynowe,
• statywy mobilne do kroplówek,
• ssaki elektryczne i akumulatorowe,
• pompy infuzyjne i pompy żywieniowe,
• sprzęt rehabilitacyjny typu rotory kończyn dolnych i górnych, tory do nauki chodzenia i rowery treningowe.

Zapowiedź
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

W bieżącym roku, podczas kolejnego już finału organizowanego w Jaśle, na ulice naszego miasta i innych miejscowości w powiecie, wyjdzie rekordowa liczba 300. wolontariuszy. Stało się tak za sprawą wspólnej organizacji 21. Finału przez Jasielskie Stowarzyszenie „Consensus” i Młodzieżowy Dom Kultury. Wśród wszystkich zgłoszonych wolontariuszy zdecydowana większość to ludzie młodzi (najmłodszy ma 11 lat). Są wśród nich gimnazjaliści i licealiści, choć nie brakuje także osób, które z nami co roku współpracują podczas organizacji imprezy, np. burmistrza Andrzeja Czerneckiego, starosty Adama Kmiecika, którzy także posiadają swój osobisty identyfikator WOŚP.

Zbiórka prowadzona będzie nie tylko w naszym mieście. Jak co roku zadbamy o to, aby nasi wolontariusze znaleźli się w Kołaczycach, Nowym Żmigrodzie, Brzyskach, Dębowcu, czy Osobnicy, ale też w mniejszych miejscowościach powiatu jasielskiego: np. w Lublicy, Warzycach lub Załężu, gdzie mieszka wiele osób, które również chciałyby wspomóc WOŚP.

Zapraszamy więc na 21. Finał WOŚP na jasielski Rynek, gdzie odbędą się:
– licytacje, np. weekendowego pobytu w hoteliku w Krynicy, romantycznej kolacji dla dwojga w jednej z jasielskich restauracji, kursu na prawo jazdy w OSK „Renoma”, bonu na prywatne lekcje tańca w Studio Tańca „AT Dance”, ale i wielu wartościowych przedmiotów, w tym: spinek do koszuli od premiera Donalda Tuska, przekazane nam przez Marka Rząsę, pierwszego egzemplarza płyty zespołu „Black Jack” z autografami muzyków, rzeźby i obrazu wykonanych przez więźniów z Zakładu Karnego w Jaśle, obraz namalowany przez Michała Marka, doktoranta na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a także oficjalne gadżety Orkiestry (kubki, kalendarze, koszulki, itp.);
– loteria fantowa z przekazanymi przez sponsora generalnego, firmę LOTOS, cennymi nagrodami, wśród nich są: gry komputerowe, galanteria Wittchen, odtwarzacze mp3 i pendrive’y.

Zbiórce pieniędzy towarzyszyć będą występy na scenie dzieci i młodzieży, koncerty zespołów i wykonawców, pokaz sztucznych ogni („światełko do nieba”), a przede wszystkim wieczorny występ gwiazdy wieczoru, gdzie na scenie dla wszystkich zagra „Oddział Zamknięty”.

Sylwester Wilk
(Sztab WOŚP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE