Kultura | rozrywka | edukacja

New Bone w Jasielskim Domu Kultury (zapowiedź)

Krytycy piszą o nich: „nowa krew w ciele polskiego jazzu” i chętnie zabierają ich płyty na wakacje, podkreślając, że każda ich płyta jest wyjątkowa. W niedzielę, 20 stycznia o godzinie 17 w Jasielskim Domu Kultury wystąpi krakowska formacja „New Bone”.

Zapowiedź
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

New Bone to kwintet jazzowy, założony w 1996 roku przez studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Rok później formacja zdobyła I nagrodę w konkursie „Wolna scena jazzowa”. Początkowo muzycy czerpali inspirację z twórczości Wayne Shortera, Milesa Davisa czy Horace Silvera.

Przełom nastąpił w 2004 roku, gdy zespół nagrał swój debiutancki album „Something for Now”. Płyta zawierająca autorskie kompozycje lidera formacji – Tomasza Kudyka, spotkała się z ciepłym przyjęciem zarówno słuchaczy jak i krytyków. Debiut płytowy otworzył im drogę do występów na najważniejszych imprezach jazzowych w Polsce. Drugi krążek „It’s not easy” ujrzał światło dzienne w 2009 roku. W kwietniu 2012 roku zespół wydał swój trzeci album zatytułowany „Destined”. W nagraniach gościnnie wzięli udział: Tomasz Grzegorski – saksofon tenorowy i Jan Pilch – instrumenty perkusyjne.

Zespół wystąpił na wielu ważnych festiwalach jazzowych w Polsce, m.in.: Bydgoszcz Jazz Festiwal (2009), Hanza Jazz Festiwal (Koszalin 2009), Festiwal Jazz Bez… (Przemyśl, Lwów 2009), Festiwal Jazz w Muzeum (Ostrów Wielkopolski 2009) czy JVC Jazz Festival (Legionowo 2005).

New Bone tworzą:
Tomasz Kudyk – trąbka, fluegelhorn
Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy
Paweł Kaczmarczyk – fortepian
Maciej Adamczak – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja

Bilety na koncert są do nabycia w sekretariacie JDK, tel. 13-44-351-50.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE