Kultura | rozrywka | edukacja

W Galerii JDK: „Jej portret”

Kilkadziesiąt prac Tomasza Kasprzyka, jasielskiego artysty fotografika, można oglądać do 23 lutego br. na wystawie „Jej portret” w Jasielskim Domu Kultury.

Tomasz Kasprzyk
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Wernisaż, który odbył się 22 lutego br. zgromadził w JDK liczne grono koneserów sztuki fotograficznej nie tylko z Jasła. Oprawa muzyczna, gra świateł, obecność twórców reprezentujących inne dziedziny sztuki, modelek uwiecznionych na portretach, zaproszonych gości i osobowość głównego bohatera spotkania sprawiły, że nie była to jedynie prezentacja jego prac z ostatnich dwóch lat, ale wydarzenie artystyczne.

O kobiecie można wiele mówić, a cokolwiek byśmy nie powiedzieli nie do końca to będzie prawdą, ponieważ doskonale wiemy: kobieta nieodgadnioną jest – powiedział Janusz Szewczyk, dyrektor JDK, otwierając wystawę.

Te wszystkie fotogramy, to portret artystyczny, który jest szczególnym typem obrazowania człowieka – tłumaczył Tomasz Kasprzyk, przybliżając zebranym swoje dzieła powstałe w ostatnich dwóch latach. – Zawsze staram się przy fotografowaniu nadać zdjęciom swoje cechy i to wszystko, co uwalnia się podczas fotografowania. Staram się ująć moment, w którym zawarte jest piękno i prostota, bo te dwa elementy stanowią o tym, że zdjęcie jest nie tylko piękne, ale również poetycko uduchowione.

Otwarcie wystawy zainaugurował krótki koncert, przygotowany specjalnie na tę okazję przez muzyków związanych z JDK. Klimatyczne piosenki poświęcone kobietom, zaaranżowane przez Wojtka Nowickiego zaśpiewał Mirosław Gotfryd, student Akademii Muzycznej w Krakowie, który karierę wokalną rozpoczynał w JDK.

Tomasz Kasprzyk, artysta fotografik, urodzony w Sanoku, od pokoleń związany z Jasłem, po raz pierwszy wziął udział w wystawie będąc uczniem I LO w Jaśle. Ukończył Państwowe Studium Kulturalno – Oświatowe i Bibliotekarskie w Krośnie na kierunku fotografia i film. Jako członek Krośnieńskiego Towarzystwa Fotograficznego brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. Należy do Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego oraz grupy PLAJA – Nieformalnego Stowarzyszenia Jasielskich Artystów Plastyków. Jest członkiem oczekującym do Związku Polskich Artystów Fotografików.

Jego twórczość fotograficzna to kompozycje martwej natury i kwiatów oraz makrofotografia. Interesuje go portret artystyczny i psychologiczny. Jest również profesjonalnym dokumentalistą.

Prezes PZPAF Okręgu Krakowskiego Piotr Kłosek powiedział – w maju 2012 roku: „Prace Tomka Kasprzyka dotykają głęboko duchowych i emocjonalnych obszarów egzystencji”.

W 2009 roku odbyła się jego autorska wystawa zatytułowana „225 lat jasielskiej nekropolii”. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie w III Światowym Konkursie Fotograficznym we Wrocławiu „Wiary i Wierni Tego Świata”. W 2010 roku jego zdjęcia zostały wyróżnione na XI Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym Aktu i Portretu Artystycznego „Afrodyta 2010” im. Andrzeja Krynickiego, zorganizowanym przez Dolnośląskie Stowarzyszenie Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych. W 2012 roku ciekawym wydarzeniem kulturalnym była jednodniowa wystawa fotograficzna „Jej portret” w starym spichlerzu zbożowym w Jaśle, gdzie artysta zaprezentował ponad 60 portretów. Jego prace fotograficzne znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE