Kultura | rozrywka | edukacja

Hafciarska galeria Barbary Filar

Kawałek kanwy, trochę muliny, igły, wzór do wyszywania, a przede wszystkim dużo zapału i cierpliwości to obowiązkowy zestaw hafciarski, którym może pochwalić się mieszkanka Trzcinicy Barbara Filar. Pasjonatka robótek ręcznych, hobbystka i wolontariuszka, od kilku lat współpracująca z Filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.

Ferie w bibliotece
Fot. © archiwum Biblioteki

Na kilku spotkaniach, w czasie zajęć feryjnych w bibliotece, artystka – amatorka zaprezentowała dzieciom swoje małe i wielkie dzieła. Uczestnicy mieli okazję poznać zapomnianą już trochę sztukę haftu.

Haft krzyżykowy i haft matematyczny w jakich specjalizuje się pani Barbara to bardzo pracochłonna technika. „Takie prace są niezwykle absorbujące i wciągające, a najprzyjemniejsza jest satysfakcja gdy obrazek jest już skończony” – twierdzi pani Barbara.

Uczestnicy zajęć byli zachwyceni jak z kolorowych nici może powstać piękny obraz lub oryginalna kartka. „Zaczynamy od małych kompozycji o różnorodnej tematyce, uczymy się, jak dobierać kolory nici i odczytywać wzory z szablonów haftu zamieszczone m.in. w czasopismach hobbystycznych” – instruuje Barbara. „To ciekawa technika, która pomaga w kształtowaniu u dzieci takich cech osobowości jak: sumienność, wytrwałość, staranność, samodzielność i dokładność” – dodaje.

Uczestnicy spotkania mogli nauczyć się jak samodzielnie projektować wzór na papierze i odczytywać schemat gotowy – obliczeniowy z czasopism. Artystka pokazywała także jak należy wykonać krzyżyk i w jaki sposób przygotować kanwę czy wykończyć brzegi.

Zainteresowane haftem okazały się szczególnie dziewczynki, bo z dawien dawna to typowo kobieca sztuka, która choć troszkę zapomniana na nowo może okazać się przyjemną, bezpieczną i wartościową formą spędzania wolnego czasu.

Zajęcia odbyły się dzięki dotacji pozyskanej przez Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej, w ramach projektu Fundacji Wspomagani Wsi „Pożyteczne Ferie 2013 -Nasi wspaniali sąsiedzi”.

Agnieszka Jeleń

SŁOWA KLUCZOWE