Kultura | rozrywka | edukacja

Jubileuszowy XX Festiwal Harcerski „Śpiewograniec”

Jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Śpiewograniec” odbyła się w miniony weekend w Tarnobrzegu. Na festiwal przyjechało ponad 200 harcerek i harcerzy z całej Polski.

Śpiewograniec
Fot. © Grzegorz Lipiec

Osiemnaście zespołów muzycznych zaprezentowało w sobotę na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury swoje zdolności wokalne. Nie zabrakło wśród nich zespołu JAAAMW-u z Kołaczyc, który reprezentował Hufiec Jasło. Od wczesnych godzin porannych w sobotę trwały przesłuchania konkursowe. Każdy zespół prezentował dwie piosenki o tematyce harcerskiej i turystycznej oraz jeden cover w kategorii dodatkowej. Jury w składzie: harcmistrz Janusz Szwed, hm. Czesław Chabel, hm. Jacek Drożdżal, hm. Henryk Kędzia i hm. Robert Kędziora oceniało muzykalność, poczucie rytmu, własną interpretację utworów, dobór repertuaru oraz walory głosowe wykonawców. Ważny był również ogólny wyraz artystyczny.

Po bardzo burzliwej naradzie jury zdecydowało, że Grand Prix Festiwalu należy się grupie „Pod Górę” z Legionowa. Pierwsze miejsce przyznano grupie LeDuch&Friend’s z Pionek, druga pozycja przypadła JAAAMW-u z Kołaczyc Hufiec Jasło, a trzecia Brygadzie Zielono-Czarnych ze Stalowej Woli. Na duże pochwały zasłużyli zwycięzcy w dodatkowej kategorii zespół Oraka z Jaworzna.

Wśród występujących zespół burzę oklasków oraz nagrodę specjalną otrzymał najmłodszy zespół Orlęta z Tarnobrzega. Wyróżnienia otrzymały zespoły: Astrano, 104 ADH z Mirca, Wójownicy oraz TIBI et IGNI. Koncert galowy uświetnił występ muzycznej gwiazdy, a był nią w tym roku zespół Orkiestra Świętego Mikołaja.

Festiwal „Śpiewograniec” przypada zawsze w Dniu Myśli Braterskiej czyli 22 lutego. To dzień urodzin założyciela skautingu, Roberta Badena-Powella i takie nasze święto przyjaźni. Postanowiliśmy zrobić coś dobrego dla innych – mówi Michał Bartyzel, jeden z organizatorów imprezy.

W sobotę po przesłuchaniach konkursowych delegacja uczestników „Śpiewograńca” wybrała się do dzieci z Oddziału Pediatrycznego Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu. Harcerki oraz harcerze z zespołów: JAAAMW-u oraz 34 Rzeszowskiej Drużyny Harcerskiej, przynieśli małym pacjentom pluszowe zabawki. W szpitalnej świetlicy zebrani wspólnie śpiewali oraz brali udział w przygotowanych zabawach.

Zespół JAAAMW-u z Kołaczyc chciałby serdecznie podziękować władzom miasta Kołaczyce, a szczególnie Burmistrz Małgorzacie Salacha za okazane wsparcie.

Wojciech Zajdel

SŁOWA KLUCZOWE