Kultura | rozrywka | edukacja

Kasdepkę odwiedził Skołyszyn!

21 lutego 2013 roku sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa zapełniła się po brzegi młodymi czytelnikami i ich rodzicami. Wszystko za sprawą wyjątkowego gościa – Grzegorza Kasdepke, autora wielu książek dla dzieci i młodzieży.

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke
Fot. © GOKiCz w Skołyszynie | kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Podczas spotkania pisarz ze swadą i humorem opowiadał o nieprawdopodobnych nieraz dziejach powstania swoich książek, dzieląc się własnymi wspomnieniami z różnych lat. Opisywał jak wygląda codzienne życie pisarza i skąd czerpie pomysły na kolejne publikacje.

Spotkaniu towarzyszyły salwy śmiechu oraz oklaski zachwyconych młodych czytelników i ich opiekunów. Autor w sposób niezwykle lekki i dowcipny starał się przybliżyć dzieciom swoją twórczość. Nawiązując do książki „Gdybym był dziewczynką. Gdybym była chłopcem”, którą napisał wspólnie z Anną Onichimowską pisarz rozmawiał z czytelnikami o stereotypach płci. Zebrani zastanawiali się nad podziałem zawodów na męskie i kobiece oraz próbowali sobie wyobrazić „co by się stało gdyby chłopcy stali się dziewczynami, a dziewczyny chłopcami”. Pisarz prezentował także „Słodki rok Kuby i Buby”, namawiając młodych czytelników do sprawdzenia przepisów kulinarnych, znajdujących się na końcu każdego rozdziału. Zachęcał także do przeczytania swoich romansów, kryminałów i horrorów. Zebrani na sali mieli okazję wysłuchać również kilku fragmentów jego książek.

Wielką aktywnością wykazali się młodzi czytelnicy, gdy autor w połowie spotkania ogłosił konferencję prasową. Dzieci zasypywały pisarza przeróżnymi, nawet najbardziej osobistymi pytaniami, na które w humorystyczny sposób odpowiadał, wzbudzając salwy śmiechu.

Spotkanie autorskie zorganizowane zostało w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki realizowanego we współpracy z Instytutem Książki.

Organizatorzy dziękują również Dyrekcji SP w Lisowie, ZSP w Święcanach i Bączalu Dolnym za zorganizowanie przyjazdu ich uczniów.

(GOKiCz w Skołyszynie)

SŁOWA KLUCZOWE