Na drogach

Na Policji: konferencja przed turniejami bezpieczeństwa ruchu drogowego i motoryzacyjnym

Pod naszym patronatem

Jasielska Policja była gospodarzem czwartkowego spotkania dotyczącego organizacji lokalnych finałów ogólnopolskiego turnieju bezpieczeństwa ruchu drogowego adresowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz ogólnopolskiego turnieju motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Finały powiatowe, rokrocznie wspierane organizacyjnie i merytorycznie przez „mundurowych”, odbędą się w połowie kwietnia br.

Inicjatorem turniejów jest Polski Związek Motorowy, a organizatorem na szczeblu lokalnym Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego. XXXVI Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, w którym mogą wziąć udział uczniowie klas od cztery do sześć szkół podstawowych oraz od jeden do trzy szkół gimnazjalnych, będzie miał w tym roku wyjątkowy wymiar.

Po raz pierwszy w historii gospodarzem finału krajowego będzie województwo podkarpackie, a ściślej mówiąc Jasło. Ekipy reprezentujące wszystkie szesnaście regionów Polski będą na początku czerwca rywalizować na obiektach Zespołu Szkół Miejskich nr 3 i oddanym w 2010 roku nowoczesnym przyszkolnym Miasteczku Ruchu Drogowego imienia Ryszarda Libuchy w konkurencjach teoretycznych i sprawnościowych. Spodziewamy się ponad dwustu gości, w tym po dwie trzyosobowe ekipy wraz z opiekunami z każdego województwa, przedstawicieli komitetu honorowego oraz „oficjeli”. – mówi Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

Szczebel centralny zostanie poprzedzony wcześniejszymi eliminacjami: najpierw w poszczególnych placówkach edukacyjnych, następnie w gminach, powiatach i województwach.

W powiecie jasielskim finał zaplanowano na 16 kwietnia o godzinie 9:30. Gospodarzem będzie Zespół Szkół Miejskich nr 3 – Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle, ulica Szkolna 38.

Konferencja na Policji
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Konferencja na Policji Konferencja na Policji

Konferencja na Policji Konferencja na Policji

Konferencja na Policji Konferencja na Policji

Konferencja na Policji Konferencja na Policji

Konferencja na Policji Konferencja na Policji

Konferencja na Policji Konferencja na Policji

Konferencja na Policji Konferencja na Policji

Na każdego z uczestników będzie czekał do rozwiązania test składający się z dwudziestu pięciu pytań. Będą poruszać zagadnienia związane z ideą całego turnieju: zasady i przepisy obowiązujące pieszych i rowerzystów, obowiązujące znaki drogowe, możliwe sytuacje w codziennym ruchu drogowym oraz zasady udzielania pierwszej pomocy zanim na miejscu zdarzenia pojawią się wyspecjalizowane służby ratownicze. W drugiej części, praktycznej, zawodnicy będą wykonywać: jazdę rowerem po miasteczku imitującym normalny ruch uliczny (wyposażonym w pionowe i poziome oznakowanie drogi oraz sygnalizację świetlną), jazdę rowerem po torze sprawnościowym.

Ponadto jeden z wylosowanych przedstawicieli danej drużyny zmierzy się z zadaniem w ramach pierwszej pomocy przedmedycznej.

Ubiegłoroczny finał był szczęśliwy dla Szkoły Podstawowej w Wróblowej, gmina Brzyska (Katarzyna Madejczyk, Szymon Nowak, Natalia Gomułka, opiekun Anna Nowak) oraz Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle, miasto Jasło (Igor Smorul, Krzysztof Kapłon, Jacek Gryziec, opiekun Adam Smorul).

Dla nieco starszych uczniów jest organizowany, zresztą już po raz siedemnasty, Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny. Prawo udziału w finale powiatowym będą mieli wyłonieni w eliminacjach szkolnych pełnoletni uczniowie posiadający prawo jazdy kategorii B.

W naszym regionie funkcjonuje dwanaście szkół ponadgimnazjalnych. Są to: I Liceum Ogólnokształcące im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, II Liceum Ogólnokształcące im. Modrzejewskiego w Jaśle, Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 im. Jana Pawła II w Jaśle, Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle, Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych im. generała Hallera w Jaśle, Zespół Szkół Budowlanych im. króla Kazimierza Wielkiego w Jaśle, Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Jaśle, Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach, Zespół Szkół im. prof. Marchlewskiego w Trzcinicy i Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie.

To właśnie w tej ostatniej placówce, 24 kwietnia o godzinie 9:30, zostaną rozegrane eliminacje powiatowe, które sprawdzą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne uczestników.

Cała drużyna będzie rozwiązywała test wielokrotnego wyboru składający się z dwudziestu pytań obejmujących znajomości: zasad i przepisów ruchu drogowego, obsługi pojazdu oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Poza tym zaplanowano następujące konkurencje: jazdę sprawnościową samochodem z zamontowanym na masce pojazdu tzw. „talerzem Stewarda” oraz pierwszą pomoc przedmedyczną. Te będzie wykonywał wylosowany przedstawiciel każdej z drużyn.

Punkty zdobyte w poszczególnych zadaniach będą stanowiły końcowy wynik turnieju.

W ubiegłym roku triumfowała ekipa Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle (Damian Chudy, Mateusz Osika, Kamil Zgrzebieniowski, opiekun: Krzysztof Płaziak).

Zgłoszenia drużyn do finałów powiatowych obu turniejów przyjmowane są na specjalnym formularzu dostępnym pod adresem internetowym: www.jkmird.pl (zakładka „Turnieje 2013”). Można je przesyłać elektronicznie na: jozef@jkmird.pl lub tradycyjną pocztą elektroniczną na adres: Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, ulica Piotra Skargi 86/9, 38-200 Jasło do dnia 5 kwietnia 2013 roku włącznie.

Szczegółowych informacji udzielają: prezes JKMiRD Józef Biernacki – tel. (13) 446 47 47, e-mail: jozef@jkmird.pl oraz rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle podkom. Łukasz Gliwa – tel. (13) 443 83 06, e-mail: jaslo@podkarpacka.policja.gov.pl.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE