Kultura | rozrywka | edukacja

Obcojęzyczne kolędowanie w kołaczyckim Liceum

W miniony wtorek (29.01) po raz kolejny zabrzmiały w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach piękne dźwięki kolęd, wykonywane w różnych językach obcych, w ramach X jubileuszowej edycji Międzygimnazjalnego Konkursu „Kolęda Obcojęzyczna”.

Obcojęzyczne kolędowanie
Fot. © archiwum Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach

Konkurs ten, cieszący się co roku dużym zainteresowaniem, ma na celu zwiększenie znajomości języków obcych oraz poznanie kultury i zwyczajów bożonarodzeniowych innych krajów.

W tym roku do rywalizacji konkursowej stanęło 6 zespołów reprezentujących następujące szkoły: Zespół Szkół Miejskich nr 5 z Jasła, Gimnazjum im. Królowej Jadwigi z Brzostku, Gimnazja z Krempnej, Siedlisk-Bogusz, Sieklówki oraz Gimnazjum z Kołaczyc. Swoją obecnością zaszczyciła konkurs również: Małgorzata Salacha – Burmistrz Kołaczyc. Każda występująca grupa wykonywała 2 kolędy w wybranych przez siebie językach obcych. W tegorocznej edycji dominowały zarówno tak popularne dzisiaj język angielski i język niemiecki, ale można było posłuchać również kolęd w języku ukraińskim. Niektórym aranżacjom muzycznym towarzyszyły nie tylko pięknie dobrane stroje, lecz także przygotowane specjalnie na tę okazję choreografie taneczne. Jury konkursowe przy ocenie brało pod uwagę: wykonanie wokalne, znajomość języka obcego oraz pomysłowość i oryginalność, czyli ogólne wrażenie artystyczne zespołu.

Poziom był naprawdę bardzo wysoki, a rywalizacja wyrównana. Zresztą było o co walczyć. Wspaniałe nagrody w postaci: nowoczesnego sprzętu RTV oraz wartościowych książkowych pomocy do nauki języków obcych ufundowali: Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha oraz Wojciech Piękoś – Naczelnik Wydziału Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jaśle.

Cały konkurs przebiegał w bardzo przyjemnej atmosferze. W przerwie, kiedy obradowało jury był czas na wzajemną wymianę wrażeń, lepsze poznanie się i słodki poczęstunek. Konkurs został także uświetniony karnawałowym pokazem tanecznym pary ze Studio Tańca „Podkarpacie” Bożeny i Adama Berkowiczów z Jasła.

Wyniki konkursowe kształtowały się następująco:
I miejsce – Gimnazjum im. Królowej Jadwigi z Brzostku,
II miejsce – Gimnazjum z Kołaczyc,
III miejsce – Gimnazjum z Krempnej

Na zakończenie odbyła się jeszcze raz prezentacja zwycięzców. Dziękując sponsorom za wsparcie, a wszystkim uczestnikom za udział i dobrą zabawę, mamy nadzieję, że spotkamy się również za rok.

(LO w Kołaczycach)

SŁOWA KLUCZOWE