Kultura | rozrywka | edukacja

Pieśni Wysockiego w Jasielskim Domu Kultury

Ponad dwadzieścia utworów rosyjskiego barda Włodzimierza Wysockiego, usłyszała publiczność przybyła na koncert Evgena Malinowskiego w Jasielskim Domu Kultury. To wydarzenie muzyczne zbiegło sie z 75 – tą rocznica urodzin Wysockiego i zostało w całości zarejestrowane przez TVP Rzeszów.

Pieśni Wysockiego
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY / Piotr Chojecki

Wysocki jest dobrze znany nad Wisłą. To wspaniały bard, bardziej drapieżny niż Bułat Okudżawa. Pieśni z repertuaru Wysokiego przypomni nam aktor, piosenkarz i muzyk Evgen Malinowskiy – zwrócił się do zebranych Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Odczytał także list ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksandra Aleksiejewa, który objął koncert honorowym patronatem. – Chciałbym serdecznie podziękować za propozycję objęcia honorowym patronatem koncertu Evgena Malinowskiego z okazji 75 – tej rocznicy urodzin Włodzimierza Wysockiego. Przyjmuję ją z satysfakcją i jest to dla mnie wielki zaszczyt i przyjemność. W Polsce istnieje szczególnie ciepły stosunek do dziedzictwa twórczego i osobowości Włodzimierza Wysockiego. Jego ostre i szczere postrzeganie rzeczywistości zjednoczyło ludzi różnych poglądów i przekonań. Ten koncert pokazuje, że zainteresowanie twórczością naszego barda nie tylko trwa do dziś, ale przenosi się poza granice pozwalając na rozwój wzajemnego zrozumienia między narodami. Chciałbym z całego serca podziękować panu, panie burmistrzu za osobiste zaangażowanie w realizację tak ciekawego projektu. Jestem przekonany, że ta inicjatywa znajdzie słuszny oddźwięk w polskim społeczeństwie. Łącząc wyrazy szacunku Aleksander Aleksiejew.

Większość pieśni, które wykonał tego wieczoru Malinowskiy pochodzi z jego albumu „Tropami Wysockiego – Pieśni Narowiste”.

Cały koncert poświęcony będzie jednemu człowiekowi, jego losowi i całej twórczości. Jest to dla mnie wielki zaszczyt i szczęście, ponieważ od dziecka lubię twórczość Włodzimierza Wysockiego. A rocznica jego urodzin jest znakomitą do tego okazją – przywitał słuchaczy Evgen Malinowskiy.
Koncert rozpoczął pieśnią „Moskwa – Odessa”, żartobliwie przemianowaną przez artystę na „Warszawa – Jasło”.

Malinowskiy wykonywane utwory przerywał opowieściami o życiu i twórczości Wysockiego.

Wysocki miał w swojej twórczości oprócz pieśni mocnych, dynamicznych i emocjonalnych, także zadziorne, zabawne, postrzegające chwilę. Gdzieś zauważył jedną rzecz, później drugą, potem łączył je w zbiorowe obrazy i ujawniał w swoich pieśniach – mówił artysta.

Publiczność usłyszała między innymi: „Ten kto był z nią przede mną”, „Ona była w Paryżu”, „Pieśń o przyjacielu”, „Centrala – 07”, „Szeregowy Borisoff”, „Łaźnia”, „Katarzyna”, „Polowanie na wilki” czy „Konie narowiste”.

Publiczność gorąco przyjęła artystę i zgotowała mu owację na stojąco.

Honorowy patronat nad koncertem objęli: ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksander Aleksiejew i marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta. Partnerem wydarzenia była Fabryka Armatur Jafar S.A.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE