Kultura | rozrywka | edukacja

Przygoda z naszymi sąsiadami, czyli „Pożyteczne ferie 2013” w trzcinickiej bibliotece

„Pożyteczne ferie 2013” już za nami. Od 11 do 22 lutego w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy trwał projekt współfinansowany przez warszawską Fundację Wspomagania Wsi. Realizacja zadania możliwa była dzięki Stowarzyszeniu Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej, które już po raz kolejny, wraz z biblioteką, licznymi wolontariuszami i sponsorami zorganizowało dla dzieci zimowy wypoczynek.

Ferie 2013
Fot. © archiwum Biblioteki

„Nasi wspaniali sąsiedzi” – to hasło tegorocznej edycji. Młodzi uczestnicy projektu mieli zatem szansę odkrywać niezwykłe talenty, pasje i hobby ciekawych osób z ich otoczenia.

Przygodę z naszymi sąsiadami rozpoczęli od poznania B. Filar, artystki – amatorki, uprawiającej niezwykle ciekawą sztukę rękodzieła. Haft krzyżykowy, matematyczny, origami czy decoupage to tylko niektóre z technik jakie w wolnym czasie rozwija. Warsztaty z jej udziałem podbiły serca szczególnie damskiej części uczestników, a kolorowe haftowane obrazy wzbudziły wielki zachwyt i uznanie wszystkich biorących udział w spotkaniach.

Dzieci miały również okazję odwiedzić mieszkankę Trzcinicy, R. Podkulską, rękodzielniczkę, zajmującą się decoupage’m i malarstwem na drewnie, której wielką pasją jest zbieractwo i kolekcjonowanie antyków, a także starych, zapomnianych przedmiotów. Z tej pasji powstał już mały skansen przydomowy, a wnętrze domu to swoista galeria sztuki dekoratorskiej i użytkowej.

Dużo frajdy i radości sprawiło uczestnikom muzykowanie z S. Marszałkiem i kapelą „Trzcinicoki”. Wspólne popołudnie ze skrzypkami, akordeonem i przyśpiewkami ludowymi okazało się doskonałym sposobem na poznanie kolejnych sąsiadów trzcinickiej biblioteki.

Zwieńczeniem wszystkich działań feryjnych był pobyt dzieci w gospodarstwie agroturystycznym „U Marty”. Właścicielka M. Kozłecka oprowadziła dzieci po swoim mini-pensjonacie, barwnie opowiadając o rozwoju agroturystyki w regionie. Słodki poczęstunek w przemiłej domowej atmosferze, a także zabawy z ukochanymi zwierzakami gospodarzy były doskonałym finałem zimowego projektu.

Atrakcyjnym uzupełnieniem ferii z biblioteką był wyjazd dzieci do Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie na sztukę „ Ania z Zielonego Wzgórza”. Pełen wzruszeń spektakl, nagradzany oklaskami i owacjami na długo pozostanie w pamięci dzieci i będzie doskonałym wspomnieniem tegorocznej zimy.

Wszystkim działaniom, które odbyły się w ramach „Pożytecznych ferii 2013” towarzyszyły niecodzienne propozycje zajęć, warsztaty plastyczne, konkursy, zabawy integracyjne i wiele, wiele atrakcji, a podczas nich dużo śmiechu i mnóstwo radości.

Dyrektor i pracownicy GBP, a także kierownictwo SRKLZJ dziękują wszystkim wolontariuszom i sponsorom za pomoc w realizacji zadania.

Agnieszka Jeleń

SŁOWA KLUCZOWE