Kultura | rozrywka | edukacja

Religijne misterium w JDK

Wyjątkowe przedstawienie związane z Bożym Narodzeniem: widowisko muzyczno taneczne „Stwórca Rodziny”, w wykonaniu rzeszowskiego zespołu „Echo Sacrosongu”, obejrzała publiczność przybyła w sobotę (2 bm.) wieczorem do Jasielskiego Domu Kultury.

Echa sacrosongu
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Na koncert złożyły się najpiękniejsze tradycyjne kolędy oraz utwory pochodzące z Festiwalu Sacrosong, którego tradycje zespół kontynuuje. Całość, przeplatana tanecznymi układami choreograficznymi oraz tekstami opartymi na Piśmie Świętym, stała się artystyczną modlitwą, bardzo ciepło przyjętą przez licznie zgromadzonych widzów.

Zespół „Echo Sacrosongu” powstał w 2000 roku przy parafii Opatrzności Bożej w Rzeszowie z inicjatywy salezjanina ks. Andrzeja Szpaka. Grupa kontynuuje tradycje religijno-kulturowego festiwalu Sacrosong, opartego o ideę Święta Stworzenia Świata i Człowieka, mającego łączyć narody i twórców kultury wokół Boga. Twórcą festiwalu był – w 1969 roku – łódzki duszpasterz akademicki ks. Jan Palusiński, a patronem, wielkim orędownikiem i sponsorem – kardynał Karol Wojtyła. Przez kolejne lata festiwal był organizowany w różnych miastach Polski, a w pisanie wykonywanych na nim utworów zaangażowali się wybitni kompozytorzy i poeci. Łącznie powstało ich około 500. Po wyborze kardynała Wojtyły na papieża, Sacrosong stracił rozmach, rozproszył po różnych miastach i właściwie zaniknął. Idee Sacrosongu przypomniał ks. Andrzej Szpak, uczestnik 10 festiwali, zakładając w 2000 roku w Rzeszowie „Echo Sacrosongu”. Po 1,5 roku w Castel Gandolfo zespół wystąpił dla papieża Jana Pawła II. Jak opowiadał przed koncertem w JDK ks. Andrzej Szpak, Ojciec Święty powiedział wówczas: Jesteście wielcy, a już chciałem zwątpić, że kiedykolwiek usłyszę jeszcze Sacrosong. Słowa te stały się dla zespołu i jego założyciela, obecnie pracującego w Oświęcimiu, motorem napędowym do działalności w następnych latach.

Do dziś zespół (chór i orkiestra) o zmiennym składzie, który tworzy młodzież z rzeszowskich szkół i uczelni oraz dorośli, dał setki koncertów w całej Polsce i Europie. Grupa koncertowała również w Indiach, a w ubiegłym roku występowała w Stanach Zjednoczonych.

W JDK zespół „Echo Sacrosongu” wykonał m.in.: „Zwiastowanie”, „Słowo stało się ciałem”, „Bóg się rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Jezus malusieńki”, „Cicha noc”, „Chrystus nam się narodził”, „Hej dzień narodzenia”, „Z narodzenia Pana” i „Serca ludzkie się radują”. Przed występem w JDK grupa „Echo Sakrosongu” uświetniła mszę św. w kościele kolegiackim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – jasielskiej farze.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE