Kultura | rozrywka | edukacja

Wydobyte z pamięci czasu

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do obejrzenia wystawy „Jasło i jaślanie w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej”.

Zapowiedź
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Są tematy, które warto poruszać i są ludzie, których warto wspominać. Jasło – miasto o burzliwej historii i bogatych tradycjach może poszczycić się wieloma postaciami, które trwale zapisały się w jego dziejach, kulturze i nauce. Sława wielu z nich wyszła daleko poza granice Jasła, a w niektórych przypadkach nawet poza granice Polski. W ich gronie są zarówno osoby związane z Jasłem poprzez miejsce urodzenia, jak mjr Henryk Dobrzański – legendarny Hubal; ks. Kazimierz Wojciechowski, zamordowany w Oświęcimiu, którego proces beatyfikacyjny jest w toku; czy prof. Karol Myśliwiec, światowej sławy archeolog. Są też i ci, którzy sami wybrali Jasło, jako miejsce zamieszkania lub rzuciły ich tu życiowe losy. Ignacy Łukasiewicz, Antoni Zoll, Andrzej Szajna, także postanowili związać swe losy z Jasłem.

Trudno dziś dotrzeć do wszystkich „zasłużonych”. Druga wojna światowa unicestwiła dorobek wielu jasielskich pokoleń, zniszczeniu uległy pamiątki rodzinne, dokumenty i archiwa. Pamięć o nich przetrwała jedynie we wspomnieniach niewielu osób i dziś coraz częściej dowiadujemy się o zasłużonych dla Jasła, którzy rzadko figurują w wydawanych publikacjach. Przykładem, jest postać zupełnie do niedawna nieznanego starosty jasielskiego Antoniego Zolla i Anny Żelazny, córki przedwojennego ordynatora szpitala w Jaśle, a wielkiej miłości poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Prezentowana wystawa to zaledwie mały wycinek historii i osób, które w nim zamieszkiwały. Jest ona obietnicą kolejnego cyklu sylwetek wydobytych z pamięci czasu i kultury miasta.

Wystawę można oglądać codziennie w holu MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, od 5 lutego do 29 marca 2013 r.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE