Kultura | rozrywka | edukacja

Dwa projekty MBP w Jaśle zostały dofinansowane przez Ministra Kultury

Instytut Książki ogłosił wyniki naboru wniosków na Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013 r. W bieżącym roku Programy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i w związku z pełnym wykorzystaniem limitów finansowych w pierwszym terminie składania wniosków nie będzie kolejnego naboru.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Jako jedna z nielicznych Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle otrzymała ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na realizację dwóch projektów: Wariacje literackie oraz VIII Festiwal Poezji i Prozy. Otrzymane środki finansowe muszą być przeznaczone na realizację zadań wymienionych w projektach, dotyczących promocji czytelnictwa. Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach projektów jest bezpłatny.

Projekt Wariacje literackie realizowany będzie od marca do listopada 2013 r. Oparty jest na cyklicznych spotkaniach, odbywających się średnio raz w miesiącu. Zaprezentowani zostaną wybitni twórcy literatury polskiej dla dorosłych i dla dzieci m.in. Ryszard Krynicki, Dariusz Pado, Katarzyna Stoparczyk, Paweł Beręsewicz. Planowany jest koncert rapera, Marcina Rąpały – DPD „Poetyckie rapowanie”. Popularyzacji różnych form twórczości literackiej i rozwojowi kreatywności będą sprzyjały warsztaty skierowane do dzieci literackie oraz warsztaty „Gotujemy z bohaterami książek – przepisy kulinarne Lisy z Bullerbyn”, dla młodzieży przygotowano warsztaty komiksu prowadzone przez Wojciecha Birka, warsztaty dziennikarskie, które poprowadzi Dariusz Bugalski. O nowoczesnych, innowacyjnych formach literackich opowiedzą Leszek Onak i Łukasz Podgórni, zaprezentują również działalność Fundacji Liternet, która wspiera kulturę w sieci.

Ważnym elementem realizowanego zadania jest propagowanie życia opartego na aktywnym uczestnictwie w kulturze. W tym celu zorganizowane zostaną liczne konkursy: na najlepszą „mówioną” recenzję, konkurs dla dzieci na audiobook, konkurs na „Demotywator literacki” oraz „Turniej jednego wiersza” przy współpracy z Klubem Inicjatyw Artystycznych „Wschód”.

VIII Festiwal Poezji i Prozy odbędzie się w II połowie września 2013 r. Głównym celem projektu jest promocja czytelnictwa i zwiększenie zainteresowania literaturą poprzez prezentację najwybitniejszych twórców literatury polskiej m.in. Andrzeja Dybczaka, podróżnika i pisarza, laureata nagrody Fundacji im. Kościelskich za książkę „Guagara” czy Romana Bromboszcza, poetę i muzyka, autora terminu poezja cybernetyczna oraz debiutantów m.in. Zośki Papużanki, pisarki młodego pokolenia, nominowanej do Paszportów Polityki 2012. Odbędzie się performance „Dialog trzech sztuk: poezji, muzyki i sztuk wizualnych” czyli spotkanie grupy Crossover z Krakowa i jasielskiego Klubu Inicjatyw
Artystycznych „Wschód”, którzy zaprezentują swoje wiersze improwizowane muzyką DJów oraz wizualizacjami.

Zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego „Guagara”. Dla młodzieży odbędzie się koncert piosenki poetyckiej w wykonaniu Czesława Mozila. Dzieci wezmą udział w koncercie Ani Brody, która będzie śpiewała znane wiersze dla dzieci. Dla dzieci i młodzieży przewidziano szereg warsztatów: filmu animowanego, warsztatów literacko-muzycznych oraz warsztatów Emultipoetry moderowanych przez Michała Zabłockiego, czyli wspólnego pisania wierszy na czacie, w grach internetowych „Walls” i „Freestyle”, pisanie piosenek w grze „Song”.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE