Na drogach

Młodzież z Wróblowej i Lipnicy Dolnej wiedzą najwięcej na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Szkoła Podstawowa w Wróblowej – podobnie jak w roku ubiegłym oraz Społeczne Gimnazjum w Lipnicy Dolnej będą reprezentować gminę Brzyska na finale powiatowym 36. Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Eliminacje gminne, którego współorganizatorami byli: Urząd Gminy w Brzyskach, Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego oraz Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, odbyły się w Szkole Podstawowej w Brzyskach. Wystartowało osiem trzyosobowych ekip reprezentujących wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja z terenu gminy Brzyska.

Laureaci Turnieju zostali wyłonieni na podstawie klasyfikacji, na którą złożyły się punkty poszczególnych zawodników uzyskane za wykonanie poszczególnych zadań. A można je było zdobyć za: rozwiązanie testu składającego się z 25 pytań obejmujących zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków drogowych oraz sytuacji w ruchu drogowym, a także wykonanie zadań praktycznych: jazdę rowerem po torze sprawnościowym i z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Komisja, w skład której weszli: prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki (sędzia główny), wójt gminy Brzyska Rafał Papciak, przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie Ewelina Nechrebecka i rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle podkom. Łukasz Gliwa po podliczeniu punktacji ustaliła klasyfikację końcową Turnieju.

Do eliminacji powiatowych, które odbędą się 16 kwietnia o godzinie 9:30 w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle oraz przyszkolnym Miasteczku Ruchu Drogowego im. Ryszarda Libuchy, zakwalifikowali się: Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wróblowej (Patryk Piątek, Bartłomiej Krajewski, Paulina Źrebiec, opiekun Anna Nowak) oraz Społeczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zespole Szkół Społecznych im. Jana Pawła II w Lipnicy Dolnej (Arkadiusz Trznadel, Paweł Łyszczarz, Paweł Kita, opiekun Paweł Pietrusza). Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej: www.jkmird.pl w zakładce „Turnieje 2013”.

Szkoła Podstawowa w Wróblowej
Szkoła Podstawowa w Wróblowej. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Społeczne Gimnazjum w Lipnicy Dolnej
Społeczne Gimnazjum w Lipnicy Dolnej. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Pozostałe lokaty:

Szkoły podstawowe
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Brzyskach (Kamila Stoś, Wiktor Madej, Weronika Furman, opiekun Małgorzata Wałczyk)
III miejsce – Społeczna Szkoła Podstawowa w Lipnicy Dolnej (Agnieszka Kita, Michał Kopera, Anna Szot, opiekun Paweł Pietrusza)
IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Błażkowej (Jakub Blezień, Jakub Przewoźnik, Bogdan Piątek, opiekun Jan Czech)

Gimnazja
II miejsce – Gimnazjum w Wróblowej (Szymon Nowak, Natalia Gomułka, Arkadiusz Gomułka, opiekun Anna Nowak)
III miejsce – Gimnazjum w Brzyskach (Kamil Materowski, Patryk Szynal, Hubert Kita, opiekun Iwona Mikoś)
IV miejsce – Gimnazjum w Błażkowej (Krzysztof Obryk, Anita Samborska, Sebastian Czapla, opiekun Jan Czech)

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez miejscowy Urząd Gminy oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie.

Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego i mamy wpływ na jego bezpieczeństwo. Dzieci są najmniej chronione i najmniej rozważne. Dlatego m.in. wsparcie takich akcji przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie. Wygłaszamy prelekcje w szkołach podstawowych i gimnazjach na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, rozdajemy odblaskowe opaski, koszulki z elementami odblaskowymi, generalnie propagujemy noszenie odblasków. Ewelina Nechrebecka, WORD Krosno.

Wójt gminy Brzyska Rafał Papciak podkreślił podczas uroczystego podsumowania Turnieju, że „bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy przede wszystkim od uczestników tego ruchu”. – Jeżeli chodzi o całokształt to cierpimy na brak odpowiedniej infrastruktury drogowej. Wiele dróg powiatowych na terenie naszej gminy nie ma chodnika. Cały ruch pieszych odbywa się poboczem i to powoduje narażenie ich na ciężkie sytuacje drogowe. Cały czas apelujemy do władz powiatu jasielskiego, aby część swoich środków przeznaczyli na budowę chodników zwłaszcza, że wiele dzieci z terenu naszej gminy dochodzi do szkół i jest zmuszona korzystać z dróg powiatowych, przy których nie ma chodników i muszą niestety iść poboczem. Dlatego też akcja edukacyjna ma na celu to, aby uwrażliwić dzieci i młodzież na to w jaki sposób bezpiecznie korzystać z dróg i jak być widocznym w okresie jesienno-zimowym. Tego typu turnieje wpływają na edukację młodych ludzi i uwrażliwiają ich na to, że od ich decyzji zależy nie tylko ich bezpieczeństwo, ale także innych uczestników ruchu drogowego. – powiedział.

Z kolei podkom. Łukasz Gliwa zwrócił uwagę młodzieży jak powinna prawidłowo zachowywać się na drodze. Dodał również, że tego typu turnieje mają ogromną rolę w kształtowaniu postaw młodych ludzi. – Turniej bezpieczeństwa ruchu drogowego od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. W przyszłości większość z uczestników dzisiejszego finału przesiądzie się z roweru na motorower, później na samochód. Wówczas nabyta wiedza i umiejętności z pewnością przyczynią się do ich bezpiecznej, rozważnej i kulturalnej jazdy.

Przypomnę, że miasto Jasło będzie gospodarzem finału krajowego 36. Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, który odbędzie się w dniach 4-6 czerwca bieżącego roku. Nasza redakcja objęła patronat medialny nad tym przedsięwzięciem.

FOTOGALERIA ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ: Finał gminny 36. OTBwRD w Brzyskach

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE