Kultura | rozrywka | edukacja

Mogę być kim zechcę!

Jak planować swoją drogę zawodową? Czy studia gwarantują zatrudnienie? Wymarzona praca to wysokie zarobki czy satysfakcja z tego co robimy? O realizowaniu marzeń – nie tylko tych zawodowych – rozmawiali z Michałem Woźniakiem 4 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle uczniowie Zespołu Szkół nr 4.

Spotkanie z Michałem Woźniakiem
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Michał Woźniak – prezes Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania, współpracownik Laboratorium Technik Mobilnych BRAMA opowiedział o swoich losach zawodowych. Historia studenta filozofii i jednocześnie współpracownika laboratorium Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, byłego wolontariusza a obecnie prezesa Fundacji, współorganizatora kilku hacktonów społecznych – przekonała młodych ludzi, że ważna w wyborze drogi zawodowej jest elastyczność.

Uczestnicy spotkania odkryli również, jak wiele możliwości rozwoju zawodowego mają przed sobą – administrator baz danych, rezydent czy nanotechnolog to jedne z top ten zawodów, które młodzi ludzie poznali podczas spotkania. Jak się okazało, świetnie potrafiliby odnaleźć się w przyszłościowych branżach – podczas rozgrzewki Mógłbym być padały przekonujące wypowiedzi: mógłbym być świetnym rezydentem ponieważ lubię języki obce i jestem dobrze zorganizowany, jestem bardzo dokładna i odpowiedzialna – mogłabym być dobrą administratorką baz danych.

Spotkanie pomogło młodym ludziom zorientować się w rynku pracy, poznać zawody przyszłości, wymagane języki, dostrzec nowe sposoby zdobywania wiedzy jak otwarte zasoby edukacyjne czy poszukiwania pracy jak startup. Przede wszystkim zaś zainspirowało: teraz wiem, jak wiele można osiągnąć dzięki własnym inspiracjom, pracy i zaangażowaniu, warto odważnie planować swoją przyszłość i realizować marzenia – mówili na zakończenie spotkania uczestnicy.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE