Kultura | rozrywka | edukacja

Ogr nie jest taki zły

25 marca 2013 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4, należący do Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, dyskutowali o książce Evy Ibbotson Na tropie ogra.

Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Ciekawi i nietypowi bohaterowie, mnóstwo postaci fantastycznych, niezwykłych, strasznych i zabawnych przygód oraz szczęśliwe zakończenie, pomimo licznych, przewrotnych i niekoniecznie pozytywnych zwrotów akcji – to zalety, dla których warto przeczytać tę książkę. Do takich wniosków doszli młodzi uczestnicy DKK podczas dyskusji.

W trakcie spotkania klubowicze zabawili się w detektywów tropiąc w tekście różne postaci fantastyczne takie jak: selkie, norny czy trolle oraz zgadując z jakich wierzeń pochodzą i jakimi zdolności były obdarzone.

Wiele emocji dostarczyło zastanawianie się, z którą postacią fantastyczną chcieliby się zaprzyjaźnić. Klaudia uznała, że interesująca byłaby przyjaźń z Nornami, choć obawiałaby się czy nie przetną jej nici życia.

Inni wybrali na przyjaciela czarodzieja – ze względu na jego zdolności magiczne, które podziwiali lub ogra, gdyż mógłby ich na chwilę zamienić w jakieś zwierzę np. psa.

Książka oprócz wartkiej akcji i zwariowanych perypetii niesie ze sobą naukę o wielkiej mocy przyjaźni, pozbycia się uprzedzeń i pozwoleniu innym i sobie na „bycie sobą”. „Nie wszyscy jesteśmy tacy sami, każdy z nas ma inne marzenia i uzdolnienia i powinien je realizować” – stwierdziła Martynka podsumowując dyskusję.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE