Sport | rekreacja | turystyka

„Szóstka” piąta w Skotnikach

W weekend (09-10.03) drużyna UKS 6 Jasło rocznik 2002 wzięła udział w turnieju UHLSPORT CUP 2013 rozgrywanym w Centrum Sportowo–Rekreacyjnym J&J Sport Center Kraków-Skotniki. Turniej organizowany przez FUNDACJĘ OTWARTE RAMIĘ BIAŁEJ GWIAZDY zajmującej się ułatwianiem ludziom niepełnosprawnym dostępu do aren sportowych. W zawodach wzięło udział 15 renomowanych ekip z całej Polski oraz drużyna Benecol Kosice ze Słowacji.

UKS Szóstka Jasło rocznik 2002
Fot. © archiwum Klubu

Nasza drużyna trafiła do grupy razem z Wisłą Kraków, Rozwojem Katowice i Milanem Milanówek. Pierwszy mecz grupowy gramy z drużyną Milan Milanówek. Dobra i konsekwentna gra, i w efekcie zwycięstwo 3-0 po bramkach Michała Rakoczego, daje nam bardzo dobre wejście w turniej.
 
Kolejne spotkanie to mecz z Wisłą Kraków. Pierwszą bramkę zdobywa Szóstka. Po błędzie obrońców Michał Rakoczy przejmuje piłkę, mija dwóch zawodników i w sytuacji sam na sam nie daje szans bramkarzowi Wisły. Nie długo po tej akcji mogło być już 2-0, lecz okazji do zdobycia bramki nie wykorzystuje Maciek Setlik, który w sytuacji również sam na sam strzela w bramkarza, a dobitka ląduje za bramką. Chłopcy dalej atakowali, chcieli podwyższyć wynik meczu, jednak jak to bywa w piłce, nie wykorzystane sytuacje lubią się mścić. I tak było w tym przypadku, po jednej akcji przeprowadzonej przez drużynę z Krakowa napastnik wychodzi sam na sam z naszym bramkarzem i nie daje szans Łukaszowi, posyła piłkę po długim rogu i jest 1-1. Trzy minuty po doprowadzeniu do remisu Wisła prowadzi już 2-1 po niefortunnym wybiciu naszego obrońcy piłka wpada do bramki. Jednak to nie podłamało naszych chłopców. Z rzutu rożnego dośrodkowuje Dawid Jajko prosto na głowę Michała Rakoczego, a ten kieruje piłkę do bramki i jest 2-2. Wisła Kraków w końcówce meczu kilka razy zagroziła naszej bramce, ale obronną ręką wyszedł nasz bramkarz popisując się znakomitymi interwencjami. Mecz kończy się wynikiem  2-2.

Ostatnie spotkanie grupowe to mecz z Rozwojem Katowice. Remis w tym spotkaniu daje nam awans do najlepszej ósemki turnieju. Mecz rozpoczyna się po myśli Szóstki. Bramkę na 1-0 precyzyjnym strzałem zdobywa Maciek Setlik. Nasza drużyna przeważała w tym meczu jednak nie udało się zdobyć kolejnej bramki. Przeciwnik natomiast wyrównuje wynik spotkania. Mamy remis 1-1 i Szóstka awansuje do ćwierćfinału.

Ćwierćfinałowym przeciwnikiem jasielskiej Szóstki jest APN Raków Częstochowa (późniejszy zwycięzca turnieju). Początek meczu wyrównany. Jednak dalszy przebieg meczu to chaos i błędy w obronie naszej drużyny, co wykorzystuj drużyna z Częstochowy i wysoko wygrywa 5-0. Częstochowa jest w półfinale, a nam została walka o miejsca 5-8.

Tutaj spotykamy się najpierw z Legią Warszawa. Drużyna z Warszawy lepiej rozpoczęła mecz zdobywając bramkę na 1-0. Chłopcy wzięli się do odrabiania strat, błąd obrony Legii wykorzystuje Dawid Jajko i zdobywa bramkę na 1-1. Konsekwentna i rozważna gra owocuje zdobyciem drugiej bramki. Na listę strzelców wpisuje się ponownie Dawid Jajko, który bezbłędnie wykorzystuje podanie Bartosza Skwary i jak się później okazało daje zwycięstwo swojej drużynie.

Ostatni mecz to walka o miejsce piąte z drużyną Lechii Gdańsk. Początek meczu wyrównany, obie drużyny przeprowadzały ataki jednak bramki nie padały. Szóstka mogła prowadzić w meczu po bardzo ładnym strzale Bartosza Skawary jednak bramkarz Lechii wyszedł obronną ręką z tej sytuacji. Jedna z kolejnych akcji przeprowadzonych przez naszą drużynę owocuje zdobyciem bramki przez Michała Rakoczego i prowadzimy 1-0. Po stracie bramki Lechia mocniej zaatakowała. Widoczna była przewaga tej drużyny, jednak ataki przeciwnika skutecznie odpierali nasi chłopcy, a dwa groźne strzały broni nasz bramkarz. Wynik spotkania nie uległ zmianie, nasza drużyna pokonuje Lechię i tym samym zdobywa piąte miejsce w turnieju.

Podsumowując. Główną bolączką naszej drużyny są braki kadrowe. Mówiąc w skrócie małe miasto, więc chętnych do gry jest stosunkowo mało. Drużyny z większych ośrodków mają do dyspozycji dwa równe składy w drużynie podczas takich turniejów. Gra w dwudniowych zawodach to ogromny wysiłek dla chłopców, którzy muszą rozgrywając wszystkie mecze praktycznie bez zmian. Nasi chłopcy wielokrotnie jednak pokazali, że mimo to są w stanie powalczyć z najlepszymi drużynami z tego rocznika w Polsce. 

Ten turniej należy zaliczyć do udanych. Piąte miejsce w tak mocno obsadzonym turnieju jest bardzo dobrym wynikiem. Nasi chłopcy pozostawili dużo zdrowia na boisku, wykazując się ogromną wola walki, za co im serdecznie dziękujemy. Gratulujemy wyniku i życzymy powodzenia w kolejnych turniejach.

Kończąc relację chcemy serdecznie podziękować naszym sponsorom, bez których wyjazd na turniej nie doszedłby do skutku. Podziękowania dla ADAMA KOZAKA, MICHAŁA BURBELKI oraz ZDZISŁAWA SKWARY, którzy pomogli w sfinansowaniu wyjazdu.

Skład Szóstki: Łukasz Lepucki, Szymon Dziadosz, Arkadiusz Baran, Karol Szydło, Michał Rakoczy, Maciej Setlik, Dawid Jajko, Bartosz Stasz, Bartosz Skwara,Wojciech Kasowicz.

Klasyfikacja końcowa: 
1. APN Raków Częstochowa
2. Wisła Kraków
3. Korona Kielce
4. Dunajec Nowy Sącz 
5. UKS 6 Jasło
6. Lechia Gdańsk
7. Legia Warszawa
8. Olimpia 2004 Elbląg
9. Unia Warszawa
10. DAP Dębica
11. Skra Częstochowa
12. Widzew Łódź
13. Rozwój Katowice
14. Milan Milanówek 
15. SRS Orlik Ruda Śląska
16. Benecol Kosice.

(UKS „Szóstka” Jasło)

SŁOWA KLUCZOWE