Kultura | rozrywka | edukacja

„Tydzień z Internetem” w dębowieckiej bibliotece

Korzystanie z Internetu jest dziś czymś tak zwyczajnym jak jedzenie czy spanie. Dla młodego człowieka Internet nie ma już praktycznie żadnych tajemnic. Sporym zaskoczeniem była więc propozycja Gminnej Biblioteki Publicznej w Dębowcu skierowana dla takich właśnie użytkowników w ramach międzynarodowej kampanii: ”Tydzień z Internetem”.

Tydzień z Internetem
Fot. © archiwum Biblioteki

„Usiądź na moim miejscu” to tytuł scenariusza realizowanego podczas spotkania w dniu 22 marca 2013, którego celem było uświadomienie uczestnikom, z jakimi trudnościami spotykają się ludzie niepełnosprawni podczas codziennego korzystania z Internetu.

Jakim to trzeba być cierpliwym, sprytnym i pomysłowym by móc się zalogować na portalu społecznościowym mając na rękach zimowe rękawice! Napisać krótki tekst nie używając rąk lub nie widząc monitora, czy klawiatury… Jak trzeba być spostrzegawczym, oglądając mało znany teledysk przy wyłączonym dźwięku, by na podstawie samego obrazu, określić do jakiego gatunku muzyki należy i o czym mówi?

To eksperymentowanie uświadomiło uczestnikom spotkania ogrom trudności jakich doświadczają osoby niepełnosprawne, korzystające z komputera i Internetu. Wskazało także możliwości związane z nowoczesnymi technologiami ICT do pokonywania tego typu barier.

Dopiero teraz – po sprawdzeniu na „własnej skórze” jak to działa wiemy, jak trudno byłoby funkcjonować nam siedząc na ich miejscu.

Władysława Gałuszka
(GBP w Dębowcu)

SŁOWA KLUCZOWE