Kultura | rozrywka | edukacja

W Trzcinicy: II Gminny Konkurs Wielkanocny rozstrzygnięty!

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, Filia GBP w Trzcinicy i Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy zorganizowały dla uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Jasło, Gminny Konkurs Wielkanocny, pod hasłem: „Ozdoby świątecznego stołu”.

II Gminny Konkurs Wielkanocny
Fot. © archiwum Biblioteki

Uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień, odbyło się 25 marca br. w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.

Na konkurs wpłynęło 36 prac dzieci z całej gminy. Poziom wykonania, pomysłowość i oryginalność pisanek, kartek i stroików wielkanocnych był niezwykle wysoki. Jury powołane przez organizatorów wyłoniło 4 głównych zwycięzców. Biorąc pod uwagę kategorie wiekowe przyznano pierwsze miejsca.

Kategoria I – przedszkolaki i kl.0 – Kacper Lubaś – SP w Szebniach
Kategoria II – kl I-III – Magdalena Pietraszek – SP w Osobnicy i Kamil Błasik – SP w Warzycach
Kategoria III – kl IV-VI – Patrycja Filar – SP w Trzcinicy

Wszyscy zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Ponadto organizatorzy przyznali 12 wyróżnień specjalnych, a pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie i nagrody pocieszenia.

Celem konkursu było kultywowanie tradycji ludowych i pobudzanie inwencji twórczej dzieci, a także przekazywanie umiejętności rękodzielniczych młodemu pokoleniu. Ważnym elementem jest tutaj ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej związanej z okresem Wielkanocnym, a także aktywizacja środowiska lokalnego w kierunku uprawiania sztuki ludowej.

Podsumowanie konkursu połączone zostało z pokazem i zdobienia pisanek wielkanocnych. Pokaz poprowadziła Helena Jarecka – twórczyni ludowa z Trzcinicy, członkini SRKLZJ i klubu „Michalina”. W asyście zgromadzonych dzieci odbyło się wspólne zdobienie jajek styropianowych z wykorzystaniem kolorowych nici, tasiemek i wyrobów pasmanteryjnych.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom nagród, a także wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji konkursu.

Agnieszka Jeleń

SŁOWA KLUCZOWE