Kultura | rozrywka | edukacja

XXI Jasielskie Spotkania Muzyczne (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury w dniach 21 – 23 marca zaprasza na XXI Jasielskie Spotkania Muzyczne. W ramach Spotkań odbędą się VIII Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz oraz koncerty: Mistrzowie Muzycznego Detalu (22 marca, godz. 18) i koncert laureatów VIII Ogólnopolskiego Konkurs Młodych Instrumentalistów (23 marca, godz. 12). Wstęp wolny.

Zapowiedź
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Organizatorami Konkursu Młodych Instrumentalistów są Jasielski Dom Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle. Główną ideą Konkursu jest propagowanie twórczości polskich kompozytorów, szczególnie utworów współczesnych. Konkurs stwarza możliwość konfrontacji umiejętności młodych wykonawców i zachęca do własnych poszukiwań repertuarowych. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 21 i 22 marca od godziny 9.00 do 18.00. Uczestniczący w przesłuchaniach muszą obowiązkowo wykonać utwory kompozytorów polskich.

W piątkowym koncercie Mistrzowie Muzycznego Detalu wystąpią: Jerzy Kotyczka – obój, Arkadiusz Krupa – obój oraz zespół Ensemble De La Cour w składzie: Marta Mizgała – obój, Agnieszka Bugla, Maciej Wulf, Tomasz Pawlak – skrzypce, Karolina Drwięga – altówka, Julia Kotarba – wiolonczela i Katarzyna Rzeszutek – szpinet. W programie koncertu znalazły się utwory Handela, Vivaldiego, Purcella, Bacha oraz polskich kompozytorów Lorenza i Kilara.

Zapraszamy na spotkanie z wybitnymi muzykami. Mamy nadzieję, że ich interpretacje utworów Handela, Vivaldiego, Purcella, Bacha oraz polskich kompozytorów Lorenza i Kilara będą niezapomnianymi wrażeniami muzycznymi.

***

Jerzy Kotyczka – to jeden z najwybitniejszych polskich oboistów. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie oboju prof. E. Mandery oraz w wiedeńskiej Akademii Muzycznej u prof. M. Kautzky’ego w zakresie gry solowej (dyplom z najwyższym odznaczeniem w roku 1975) i w klasie kameralistyki prof. C. Ohlbergera. Jako solista brał udział w międzynarodowych konkursach muzycznych w Monachium, Genewie i Budapeszcie, jest także laureatem konkursów krajowych. Jako solista występował wielokrotnie w Polsce i za granicą (Jugosławia, Austria, Szwajcaria, Czechosłowacja, Niemcy, Holandia, Włochy, USA i Kanada). Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Od roku 1968 jest solistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, od 1974 członkiem Kwintetu Dętego Polskiego Radia. Od 1978 roku prowadzi klasę oboju w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2001 roku pełni funkcję Profesora zwyczajnego Akademii Muzycznej w Krakowie, od 2006 roku Profesora wizytującego Akademii Muzycznej w Łodzi.

Arkadiusz Krupa – absolwent Akademii Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Kotyczki. Studia ukończył z wyróżnieniem. Zdobywca wielu głównych nagród w konkurach ogólnopolskich. W 2000 roku został laureatem II nagrody na prestiżowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi. Jako solista brał udział w wielu festiwalach takich jak: Warszawska Jesień, Tydzień Talentów w Tarnowie, Koncert Roku w Warszawie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwal Prawykonań w Katowicach. Brał udział w nagraniach dla Polskiego Radia i Telewizji oraz płytowych dla wytwórni Naxos, Virgin i Deutsche Grammophon. Od wielu lat współpracuje (koncertując na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych) w duecie z gitarzystą Michałem Nagy .Od 1996 roku jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE