Kultura | rozrywka | edukacja

Cuda i dziwy dziecięcej wyobraźni – XII OTCD w MBP w Jaśle (zapowiedź)

Pod naszym patronatem

Skąd nadaje Ptasie radio? Co strasznie się potłukło? Czy Tomasz Trąbalski zwał się zapominalski, a Rycerz Krzykalski zdobył trzy działa? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą najmłodsi, biorący udział w wydarzeniach organizowanych w ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.

Zapowiedź Zapowiedź

Tegoroczne hasło akcji, organizowanej już po raz dwunasty przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w którą włącza się jasielska Biblioteka, brzmi „Czytanie dzieciom – najlepsza inwestycja”. Inspiracją do działań będzie twórczość Juliana Tuwima, która od pokoleń bawi i uczy najmłodszych czytelników. Dzieci wysłuchają głośnego czytania wierszy autora słynnej „Lokomotywy” w wykonaniu dorosłych, wezmą udział w kolorowym Dniu Dziecka w Tuwimolandii, pikniku z udziałem Pawła Beręsewicza i Teatru Maska z Rzeszowa oraz sprawdzą, co świtem piszczy w trawie. Święto czytania będzie także okazją do niecodziennych spotkań dzieci ze strażakami i policjantami, kreatywnych zajęć literacko-artystycznych z Panem Hilarym i Słoniem Trąbalskim w roli głównej czy gier słownych z Zosią Samosią i Dyziem Marzycielem. Nie zabraknie również barwnych parad inspirowanych postaciami z wierszy Tuwima, projekcji filmu oraz zabaw z harcerzami i mnóstwa innych atrakcji, a wszystko po to, by zachęcić dzieci do czytania, a dorosłych przekonać, że wspólne, głośne czytanie dzieciom jest skuteczną i przyjazną metodą wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych.

Głośne czytanie i mnóstwo aktywności czeka na najmłodszych zarówno w Bibliotece Głównej, jak i we wszystkich filiach MBP w Jaśle. Szczegółowy harmonogram XII OTCD dostępny jest na stronie biblioteki: www.mbp.jaslo.pl. Zapraszamy!

Sponsorami XII OTCD „Całe Jasło Czyta Dzieciom” są Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Jan Wątroba – Piekarnia-Ciastkarnia.

W głośne czytanie i organizację poszczególnych wydarzeń włączyli się: Urząd Miasta Jasła, Zarząd Osiedla Jasło Mickiewicza, Jasielski Dom Kultury, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Straż Miejska w Jaśle, 139 DH „Lisy” im. Płk L.Lisa Kuli przy ZSM nr 3 w Jaśle, Medyczna Szkoła Policealna im. Prof. R. Weigla w Jaśle.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE