Kultura | rozrywka | edukacja

Cyberpoezja w bibliotece

Pod naszym patronatem

24 maja 2013 r. w MBP w Jaśle odbyło się spotkanie z twórcami poezji cybernetycznej Leszkiem Onakiem i Łukaszem Podgórni.

Cyberpoezja w bibliotece
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Łomot, trzask i pozorna kakofonia dźwięków zaczęły się układać w całość – tak twórcy cybernetycznej poezji zaczęli multimedialny performance. Jego składowymi były elementy kultury popularnej i ludowej, fragmenty z You tube, gwara, ikony poezji tacy jak: Miłosz, Herbert, Stachura, a wszystko zmiksowane w didżejowskim stylu w programie do wizualizacji. Efekt? – gwara, gwar, wgra – remiks gwary z netspeakiem. Pomysł na zmieszanie słowa i obrazu, powstał w Krakowie, mieście poetów. Znużeni sztampowymi spotkaniami poetyckimi postanowili sięgnąć po nowy przekaz. Za tworzywo posłużyła im gwara globalna i wszelkiego rodzaju skrótowce, język emo i specyfika netjęzyka, określanego jako „zdeprawowany język literacki”. Bawimy się szumem. Szumu się nie interpretuje tylko doświadcza – powiedział Leszek Onak.

Korzystamy z tradycji awangardy futuryzmu i mamy narzędzia by to zrobić. Wybór tekstów Czyżewskiego był oczywisty, gdyż jego wiersze to gra i programowa zasadność łamania ortografii. Łamanie zasad ortografii to łamanie światopoglądu. Na poezję przecież nikt się nie obraża – dodał Łukasz Podgórni.

Pojawia się pytanie czy to, co cyberpoeci robią ze słowem to jeszcze poezja? Używając odmiennych środków, mają świadomość tradycji literackich. Bawią się nimi, a żonglerka słowno muzyczna daje zupełnie nową jakość. Zgodnie uważają, że manifest cybernetyczny odwołuje się do nauki, a ich poezja do literatury.

Na zakończenie zachęcili do odwiedzania strony Fundacji Liternet, która zajmuje się promocją i rozpowszechnianiem literatury w Internecie.

Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu „Wariacje literackie”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE