Kultura | rozrywka | edukacja

„Fantazje na różne okazje”, czyli NOC BIBLIOTEK w Skołyszynie

Od 8 do 15 maja br. obchodzony jest X Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”. Jedną z atrakcji tygodnia była Noc Bibliotek organizowana w całej Polsce 10 maja. Biblioteka w Skołyszynie po raz drugi uczestniczyła w tej akcji. W tym roku były to bezpłatne warsztaty decupage dla dorosłych „Fantazje na różne okazje”, organizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem „Przysieki Nasz Dom”.

Noc bibliotek w Skołyszynie
Fot. © GOKiCz w Skołyszynie

Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. Ma on wyglądać jak malowany.

Do późnych godzin wieczornych, w miłej atmosferze uczestnicy warsztatów mieli możliwość własnoręcznego ozdobienia deseczek oraz słoików, które nabrały niecodziennego wyglądu i będą cieszyć oczy przez długi czas. Panie przekonały się ile radości daje ta prosta technika i jak wspaniale przy jej użyciu zmieniają się przedmioty codziennego użytku.

Warsztaty zorganizowano w ramach projektu „Ludowo, smacznie i kolorowo – organizacja warsztatów i imprezy kulturalnej oraz wydanie publikacji promującej dziedzictwo kulinarne i artystyczne Gminy Skołyszyn” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej w ramach Funduszu Promocji Produktu Regionalnego / Tradycyjnego / Ekologicznego w ramach projektu „Alpejsko-Karpacki Most Współpracy”. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie „Przysieki Nasz Dom” wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie zgodnie z umową zawartą ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.

(GOKiCz w Skołyszynie)

SŁOWA KLUCZOWE