Kultura | rozrywka | edukacja

Na „Noc Muzeów 2013” do Muzeum Regionalnego (zapowiedź)

W najbliższą sobotę (18 maja) jasielskie Muzeum Regionalne zaprasza na wydarzenia organizowane w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc Muzeów”. Placówka będzie w tym dniu czynna od godziny dziesiątej rano do północy. Wstęp na wystawy i imprezy okolicznościowe bezpłatny.

Zapowiedź

Podczas „Nocy Muzeów” będzie można zobaczyć stałe ekspozycje oraz wystawę czasową „Krzyż – znak wiary i kultury”. O godzinie osiemnastej odbędzie się uroczyste spotkanie, podczas którego nastąpi wręczenie wyróżnień i nagród dla osób wspierających działalność Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Tuż po nim – dwuczęściowy koncert w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „Vox Angeli”. W pierwszej części „Virgen Madre groriosa”artyści zaprezentują pieśni maryjne, w drugiej – „Mój kwiecie różany”, pieśni poświęcone miłości.

Biogram zespołu: powstał w 2002 roku w Rzeszowie z inicjatywy małżeństwa Barbary i Macieja Batorów. Tworzą go artyści, których łączy pasja do muzyki dawnej. O sobie mówią: „Niczym pielgrzymi w mroku dziejów podążamy do korzeni muzyki, pragnąc jednocześnie odnaleźć to, co jeszcze nie zostało odkryte.” Celem zespołu jest pielęgnowanie tradycji liturgicznego śpiewu chorałowego oraz propagowanie tego wspaniałego bogactwa, jakim jest muzyka dawna i tradycyjna. Realizują to poprzez praktyczne, oparte na badaniach historycznych, wykonywanie chorału gregoriańskiego, organizowanie koncertów, warsztatów i audycji muzycznych. Repertuar to muzyka polskiego i europejskiego średniowiecza oraz pieśni tradycyjne i liturgiczne. Zespół współpracuje z wybitnymi badaczami kultury, zarówno w zakresie teorii historycznego wykonawstwa, jak i praktycznego sposobu śpiewu tradycyjnego i gry na instrumentach. Często na swoich koncertach angażuje słuchaczy, pozwalając im na doświadczanie radości wspólnego muzykowania. W kalendarz na stałe wpisane są okresy wspólnego kolędowania oraz śpiewy pieśni pasyjnych w trakcie Wielkiego Postu. Posiada instrumenty wykonane według średniowiecznych wzorców. W 2011 roku powołał do życia otwarty projekt „Schola Gregoriana Resoviensis”, który ma na celu przywrócenie tradycyjnego śpiewu Kościoła podczas liturgii.

Przerywnikiem między nimi będą dwie prezentacje pod zagadkowymi tytułami: „Montserrat i Llibre Vermell” oraz „Ryciny z Cantigas de Santa Maria”.

W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy.

(dapa), (Muzeum Regionalne)

SŁOWA KLUCZOWE