Kultura | rozrywka | edukacja

Noc w indiańskiej wiosce

Już po raz drugi Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach wzięła udział w akcji NOC BIBLIOTEK. Tym razem nasi mali czytelnicy mieli okazję przenieść się w magiczny, indiański świat pełen niespodzianek i dobrej zabawy.

Noc bibliotek w Szebniach
Fot. © archiwum Biblioteki

Na początek uczestnicy dowiedzieli się kim są Indianie, skąd pochodzą i jakie mają zwyczaje, a tej nocy sami mogli się nimi stać – jednak to nie było takie proste. Aby zostać członkiem plemienia „Oliteka” dzieci musiały wykonać mnóstwo zadań, za które dostawały odznaki. Same wykonały piękne, kolorowe pióropusze, za które otrzymały odznakę tęczowego orła. Podążając za kolorowymi śladami i pokonując różne przeszkody otrzymały odznakę sprytnego węża a na odznakę górskiej kozicy zasłużyły sobie utrzymując równowagę przechodząc nad przepaścią Kanionu Kolorado.

Gdy dzieci wykonały wszystkie zadania zostały przyjęte do plemienia i wybrały swoje indiańskie imię np.: Śpiewająca Róża lub Skaczący Kot. Złożyły także indiańską przysięgę:

Rzecz to wielka niesłychanie
Gdy  Indianinem się zostanie.
Wtedy wszystko trzeba wiedzieć
Pięknie bajkę opowiedzieć…
Zaczarować gęste chmury
By deszcz spadł na nas z góry.
Narysować, tańczyć, śpiewać,
Na nikogo się nie gniewać,
Znać zasady wychowania,
Pilnie uczyć się czytania.
Wszystko co tu powiedziane było
Będziemy dbali by się spełniło – HOUK

Nie zabrakło również malowania twarzy, zabaw ruchowych przy dźwiękach indiańskiej muzyki jak również indiańskich opowieści.

Na zakończenie dzieci wypowiadając zaklęcie wyczarowały papierowy deszcz, który spadł na wszystkich nowych mieszkańców wioski.

Spotkanie odbyło się 10 maja 2013 r. i było zrealizowane w ramach Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE