Kultura | rozrywka | edukacja

O psie Kaktusie, wiernym Dżoku, dzielnym Balticu opowiadała Barbara Gawryluk

Barbara Gawryluk – dziennikarka, tłumaczka i autorka książek dla dzieci spotkała się 13 maja 2013 roku z najmłodszymi czytelnikami w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie.

Spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk
Fot. © GOKiCz w Skołyszynie

Czy pies Kaktus istniał naprawdę? Kto był pierwowzorem bohaterów ”Zielonej doliny”? Co zmyśliła pisarka w opowieściach o Dżoku i Balticu? Czy pies Baltic żyje? Jak podczas pisania książek, autorka wykorzystuje swoją wiedzę dziennikarską? Kim jest bohater i jak nim zostać? Odpowiedzi na te pytania poznali uczniowie z Bączala Dolnego, Harklowej, Jabłonicy, Kunowej i Skołyszyna, biorący udział w spotkaniu. Uczestnicy spotkania wymyślali również prawdopodobne początki opowieści oraz zadawali wiele pytań pisarce.

Barbara Gawryluk jest absolwentką filologii szwedzkiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracuje jako dziennikarka Radia Kraków i tłumaczka. Naszym najmłodszym czytelnikom jest znana głównie jako autorka pełnych ciepła i humoru książek. Kilka z nich figuruje na Złotej Liście Fundacji ABC, a powieść Zuzanka z Pistacjowego domu otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Historie jakie opisuje są zabawne, ale poruszają zarazem trudne i ważne dla młodych czytelników problemy.

Spotkanie dla ponad 130 uczniów zorganizowane zostało w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

(GOKiCz w Skołyszynie)

SŁOWA KLUCZOWE