Informacje

Obchody Święta Ludowców w gminie Tarnowiec – kolebce ruchu ludowego na Podkarpaciu

Ducha nie gaśmy! – takim hasłem Dariusz Sobieraj Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego zwrócił się do ludowców z ziemi jasielskiej zebranych na obchodach Święta Ludowców w Tarnowcu. Tegoroczne obchody były okazją do świętowania 125-tej rocznicy powstania pierwszego włościańskiego komitetu wyborczego w gminie Tarnowiec w powiecie jasielskim (województwo podkarpackie).

Ludowcy
Fot. © Marek Sroka

Tegoroczne Święto Ludowe, które tradycyjnie jest obchodzone w Święto Zesłania Ducha Świętego, a zarazem Zielone Świątki, działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego z powiatu jasielskiego obchodzili w Gminie Tarnowiec. Nie przez przypadek wybrali oni tę właśnie miejscowość, bowiem już w 1888 r. we wsi Tarnowiec powstał pierwszy na terenie wówczas powiatu krośnieńskiego włościański komitet wyborczy – prekursor zorganizowanego ruchu ludowego w Galicji.

Uroczystość Święta Ludowego rozpoczęła się mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu. Następnie przedstawiciele wojewódzkich i powiatowych struktur PSL-u złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą utworzenie komitetu włościańskiego, czcząc w ten sposób pamięć działaczy Stronnictwa sprzed 125 lat. Atrakcją okazali się być Ludowcy z Bieździedzy, ubrani w tradycyjne stroje kosynierów z czasów insurekcji kościuszkowskiej, którzy na czele pocztów sztandarowych z powiatu jasielskiego przemaszerował wraz z członkami i sympatykami Stronnictwa do Domu Kultury w Tarnowcu, gdzie odbyły się wystąpienia okolicznościowe.

Dariusz Sobieraj – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, a zarazem Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Rzeszowie przedstawił zebranym pokrótce historię ruchu ludowego na Podkarpaciu, omówił bieżącą sytuację polityczną w Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz przedstawił kierunki działania PSL-u i jego cele na następne miesiące.

W obchodach uroczystości licznie uczestniczyli zaproszeni goście, wśród których byli radni ziemi jasielskiej, na czele z Stanisławem Lawerą – prezesem Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Podkarpackiego, a zarazem wnuk twórcy włościańskiego komitetu wyborczego w Tarnowcu oraz wójt gminy Tarnowiec Bogusław Wójcik.

(MS/ASK)

SŁOWA KLUCZOWE