Kultura | rozrywka | edukacja

Roztańczone emocje

Już po raz piąty Jasielski Dom Kultury stał się miejscem prezentacji tancerzy, którzy mimiką, gestem, ekspresją wyrazili swoje emocje, przenosząc widzów w ulotny świat piękna ruchu. V Jasielska Scena Tańca odbyła się 23 maja wieczorem.

Roztańczone emocje
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Publiczność zobaczyła jedenaście choreografii: pięć duetów, pięć układów grupowych oraz jeden występ solowy. Tańce o różnej temperaturze otwierały przed widzami przestrzenie lirycznej, subtelnej poetyki, wzniosłości, ale też mrocznej strony życia, to bawiąc, to poruszając do głębi i niemal wyciskając łzy, jak podczas przejmującego mini-spektaklu „Sierociniec”.

Gospodarzem porywającego widowiska była jak zwykle grupa R-Revolution JDK, a gościem specjalnym – Zespół Taneczny „Rytm” Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie. Całość prowadziła główna organizatorka JST Katarzyna Korona, tancerka i choreografka, założycielka R-Revolution.

Podczas prezentacji „Rytm” wystąpił w choreografiach: „Diagnosis”, „Wednesday” i „Sierociniec”, R- Revolution w nowym układzie nawiązującym do wojskowego drylu układzie militarnym oraz znanym już „Des Droid”. W duetach zatańczyli: Edyta Kamińska, Paulina Setlak (układ „Bring Em Out”), Agnieszka Kramarz, Daniel Michna („W pogoni za marzeniami”), Sandra Wojdyła, Damian Jarecki („Turn me on”), Magdalena Kopacz, Katarzyna Korona („Breath”) oraz Magdalena Kopacz i Sandra Wojdyła („Hig Hels” – taniec na wysokich obcasach), do których dołączyło 9 dziewcząt, a solo – we własnej choreografii – wystąpiła Wioletta Kowalska z zespołu „Rytm”.

Dopełnieniem czwartkowego koncertu były krótki filmy, przypominającego wydarzenia ubiegłorocznej Jasielskiej Sceny Tańca.

Dzięki Jasielskiej Scenie Tańca i tym spotkaniom możemy się wciąż przekonywać jak piękną sztuką jest taniec – powiedziała na zakończenie Helena Gołębiowska, zastępca dyrektora JDK, dziękując wykonawcom za wspaniały spektakl.

V Jasielska Scena Tańca to nie tylko koncert. Wzorem poprzednich lat zorganizowane zostały również warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży. Warsztaty odbędą się w sobotę i niedzielę (25 i 26 bm.), a poprowadzą je: Katarzyna Korona – instruktor tańca w JDK oraz Bogdan Sorokhman z Rzeszowa.

Grafik warsztatów:
25.05 (sobota)
Godz. 10.00-11.30 – Warsztaty dla młodzieży (hip hop) – grupa początkująca
Godz. 12.00-13.30 – Warsztaty dla młodzieży (hip hop) – grupa zaawansowana
Godz. 14.00-15.00 – Warsztaty hip hop dla dzieci w wieku 6-12 lat (bezpłatne)
Prowadzenie: Katarzyna Korona
26.05 (niedziela) – warsztaty dla młodzieży
Godz. 10.00-11.30 – grupa początkująca (hip hop)
Godz. 11.45-12.45 – grupa początkująca (house)
Godz. 13.30-15.00 – grupa zaawansowana (hip hop)
Godz. 15.15-16.15 – grupa zawansowana (house)
Prowadzenie: Bogdan Sorokhman

Koszt warsztatów: 30 zł za całość, czyli 2 dni lub 20 zł za jeden wybrany dzień. Zapisy i informacje: Jasielski Dom Kultury, tel. 13-44-351-50.

R-Revolution działa w JDK od 2008 roku. Specjalizuje się w najpopularniejszych stylach tańca nowoczesnego: hip-hop, house, pop dance. Najważniejsze osiągnięcia to: III miejsce (2010, 2013) i I miejsce (2012) na przeglądzie „Złoty Gryf” w Dębicy, II miejsce (2012) na AST w Jaśle, III miejsce (2012) i nagroda publiczności w XI Przeglądzie „Pasikonik” w Mielcu. Skład zespołu: Damian Jarecki, Edyta Kamińska, Magdalena Kopacz, Katarzyna Rewiś, Paulina Rolek, Maria Ropel, Paulina Setlak, Angelika Smagacka, Ilona Witkoś, Sandra Wojdyła, Anna Żyrek.

Rytm istnieje przy MDK w Łańcucie od 1999 roku. Założycielem i choreografem jest Magdalena Cwynar. Ostatnie sukcesy Rytmu to: I miejsce na OFTW w Mielcu, Grand Prix przeglądzie „Złoty Gryf” w Dębicy, Srebrny Laureat na XV Ogólnopolskim Przeglądzie w Małogoszczu, oraz III miejsce dla duetu Agnieszka Kramarz i Daniel Michna na OFTW w Mielcu. Skład zespołu: Angelika Bar, Dominika Cieszyńska, Izabela Glac, Gabriela Kopystyńska, Wioletta Kowalska, Agnieszka Kramarz, Dominika Kramarz, Aleksandra Magryś, Daniel Michna, Patrycja Olech, Marcelina Sońska, Aleksandra Superson, Kinga Superson, Agnieszka Szczygieł.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE