Kultura | rozrywka | edukacja

Uzdolniona literacko młodzież z całej Polski nagrodzona na konkursie w Jaśle

„Myśleliśmy, że po tylu edycjach konkurs umrze śmiercią naturalną, a jednak z roku na rok coraz większa grupa młodych literatów prezentuje nam swoją twórczość”. Organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Jaśle Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży osiągnął właśnie pełnoletniość. Mimo upływu osiemnastu lat konkurs wciąż cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczy liczba nadesłanych utworów. I to z całego kraju!

Na bieżącą edycję nadesłano łącznie 638 utworów, w tym 410 wierszy i 228 opowiadań. W konkursie wzięło udział 283 uczestników. Prace oceniało jury w składzie: Grzegorz Kociuba (poeta, krytyk literacki, polonista) – przewodniczący komisji, Aleksandra Dacyl (polonistka), Jolanta Kociuba (polonistka), Mariusz Kalandyk (poeta, literaturoznawca, redaktor), Jan Tulik (poeta, prozaik, dramaturg, eseista).

Jan Tulik
Jan Tulik. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Mariusz Kalandyk
Mariusz Kalandyk. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Grzegorz Kociuba
Grzegorz Kociuba. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Dzisiaj do Jasielskiego Domu Kultury na uroczyste podsumowanie literackich zmagań zostali zaproszeni laureaci wraz z opiekunami, aby z rąk Przewodniczącej Rady Miejskiej Jasła Elżbiety Bernal, drugiego zastępcy burmistrza miasta Jasła Leszka Znamirowskiego oraz Podkarpackiego Wicekuratora Oświaty w Rzeszowie Antoniego Wydro odebrać pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

I miejsce zajęli: w kategorii klas I-III szkół podstawowych – Katarzyna Szwedo (Zespół Szkół nr 3 w Lublinie, klasa II) za cykl wierszy oraz Paulina Kozłowska (Szkoła Podstawowa nr 2 w Kielcach, klasa III) za opowiadanie pod tytułem „Wędrówki wakacyjne”; w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych – Ewa Kałkowska (Szkoła Podstawowa w Żyrzynie, klasa VI) za cykl wierszy oraz Kinga Strugała (Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle, klasa IV) za opowiadanie pod tytułem „Magiczne farby”; w kategorii szkół gimnazjalnych – Zuzanna Kowalczyk (Publiczne Gimnazjum w Białych Błotach, klasa III) za cykl wierszy oraz Jędrzej Habrat (Gimnazjum nr 3 w Krośnie, klasa II) za opowiadanie pod tytułem „Gniew Husarii”; w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – Anna Maria Kobylińska (V Liceum Ogólnokształcące w Warszawie, klasa II) za cykl wierszy oraz Żaneta Juszczyk (I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, klasa III) za opowiadanie bez tytułu.

Antoni Wydro
Antoni Wydro. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Antoni Wydro, Podkarpacki Wicekurator Oświaty: – Każdy konkurs ma ogromne znaczenie, ale czasem znaczenie, którego sobie nawet nie uświadamiamy. Otóż dzisiaj wsłuchując się w te wyczytywane prace laureatów dostrzegłem tam wiersz o Halinie Poświatowskiej. Nie wiem, czy to przypadek, ale dzisiaj właśnie jest rocznica śmierci Haliny Poświatowskiej, której chyba w tym gronie przedstawiać nie trzeba. Chciałem złożyć gorące gratulacje i podziękowania młodym twórcom. Za to, że obdarzeni ogromną wrażliwością potrafią dostrzegać to, co czasem nie jest do dostrzeżenia dla innych. Obdarzeni lekkim piórem, chociaż patrząc na rozwój cywilizacji powiedziałbym raczej łatwością klikania, bo tak wyglądają Wasze prace. Podziękować Wam również za to, że zechcieliście się swoją twórczością z nami podzielić i dać nam mnóstwo wspaniałych wrażeń.

W swoim wystąpieniu pogratulował rodzicom i nauczycielom za wkład włożony w zachęcenie młodzieży do stworzenia tak wspaniałych prac oraz organizatorom za wysiłek włożony w ocenę nadesłanych utworów.

To już osiemnasta edycja konkursu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ogromny wysiłek należy podjąć, aby każdego roku tych prac było coraz więcej. Czy nie robi wrażenia ponad dwustu pięćdziesięciu twórców, ponad sześćset prac? Tu od razu skłaniam się w kierunku jurorów. Ogromna tytaniczna praca przez Was wykonana. Przeczytać tak ogromną ilość stron, a później jeszcze dokonać oceny to wysiłek niewyobrażalny. Bardzo Państwu dziękuję za ten czas, który poświęciliście na ocenę prac. Ogromne wrażenie robi również to, jak szerokim zasięgiem obejmuje ten konkurs wszystkich twórców. Coraz częściej spotykamy się z twórcami z różnych zakątków naszego kraju. To dobrze, bo to znaczy, że ten konkurs ma ogromną renomę i niech tak pozostanie. – dodał kurator.

Leszek Znamirowski
Leszek Znamirowski. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Do życzeń przyłączył się także wiceburmistrz miasta Leszek Znamirowski: – Chciałem serdecznie pogratulować wszystkim, zarówno uczestnikom konkursu, jak i laureatom, że tak pięknie posługują się językiem polskim. Można powiedzieć, że biegłość jest tak duża, że niektórzy z nich potrafią się już bawić tym językiem. Jest to niezwykle cenne. Myślę, że należą się tu również duże wyrazy uznania dyrektor Małgorzacie Piekarskiej i całemu jury, że podejmują trud pracy w ramach tego konkursu. Przecież ponad 280 prac przejrzeć to rzeczywiście jest ogromna, tytaniczna rzecz. Chciałem zwrócić również uwagę na to, iż skoro mamy do czynienia z takimi diamentami, jaka ciąży na nas odpowiedzialność, żeby dalej te talenty pielęgnować.

Na podsumowanie finału w koncercie „Poetyckie rapowanie” wystąpił młody jasielski muzyk Marcin Rąpała, występujący pod pseudonimem DPD. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Jasielski Dom Kultury.

Prace wszystkich laureatów zostały tradycyjnie umieszczone w tomiku pokonkursowym, który w osiemnastej edycji nosi tytuł „Kostiumy moich myśli”. Pod takim samym hasłem zorganizowano wystawę z najciekawszymi fragmentami nagrodzonych utworów, którą można oglądać do końca maja br. w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Lista osób nagrodzonych (plik w formacie .pdf)

Laureaci
Laureaci w kategorii szkół podstawowych. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Laureaci
Laureaci w kategorii szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE