Kultura | rozrywka | edukacja

Namiętność jarmarczna i wstydliwa

25 czerwca 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle na spotkaniu DKK rozmawialiśmy o Zygmuncie Kałużyńskim, bohaterze biografii „Pół życia w ciemności”, pióra Wojciecha Kałużyńskiego.

Dyskusyjny Klub Książki
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Postać Zygmunta Kałużyńskiego zawsze zaciekawiała miłośników kina. Niejednoznaczna, barwna, niesztampowa. Nazywany „mistrzem autokreacji”, z wielu sytuacji umiał wybrnąć przybierając swoistą pozę, lub stosując właściwy sobie humor. Jego filmowe felietony nic nie straciły ze swej świeżości. Jak pisze Wojciech Kałużyński „Nie schodząc z wysokiego poziomu intelektualnego, wkładał w recenzje pasję”. (…) „Kino było wszak jego największą obok teatru namiętnością. Początkowo z racji swej jarmarczności dość wstydliwą”.

Barbara Tora w swojej recenzji tak dopełniła wypowiedzi klubowiczów:
Jego chodzenie do kina, w którym spędził (jak sam wyznał) pół życia, było pasją, fascynacją, ale też rodzajem terapii, która pozwalała mu uciec od szarzyzny życia. Była dla niego seansem psychoanalitycznym. Patrząc na jego zdjęcie z okładki książki niech nas nie myli wyszczerzona w cynicznym uśmiechu twarz. Maskuje ona wnętrze człowieka niepozbawionego wrażliwości na ludzką mizerię, ale też na piękno tego świata wyrażone poprzez sztukę, muzykę, film i literaturę.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE