Informacje

Siedmiolatki bezpieczniejsze na drogach dzięki odblaskom od Grupy LOTOS

Ponad dwieście prac napłynęło na tegoroczną edycję konkursu plastycznego pod hasłem „Uwolnić odblaski” realizowanego w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły”. Ich autorami są uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych z całego powiatu jasielskiego. Grupa LOTOS S.A. z siedzibą w Gdańsku za pośrednictwem Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego wyposażyła ich na początku roku szkolnego w pakiety edukacyjne i elementy odblaskowe.

Program profilaktyczny pod hasłem „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły” realizowany jest na terenie województwa pomorskiego, powiatu bielskiego i powiatu jasielskiego, czyli w tych miejscach, gdzie swoje spółki posiada sponsor tytularny akcji – Grupa LOTOS S.A. z siedzibą w Gdańsku. Na pomocy zawartego sześć lat temu porozumienia (umowy są odnawiane co rok) realizatorem przedsięwzięcia w naszym regionie jest Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

LOTOS Bezpieczna droga do szkoły
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Głównym założeniem programu jest edukacja najmłodszych uczestników ruchu drogowego, czyli dzieci z zakresu bezpiecznego poruszania się po drodze i tym samym zwiększenie ich bezpieczeństwa. – podkreśla Józef Biernacki, prezes Zarządu Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

Program przebiega dwuetapowo: na początku nowego roku szkolnego do wszystkich pierwszoklasistów trafiają odblaskowe maskotki i pakiety edukacyjne, w których zawarte są: książeczka, materiały edukacyjne na płycie CD oraz gra planszowa. W roku szkolnym 2012/2013 takich materiałów rozdysponowano na wszystkie szkoły podstawowe powiatu jasielskiego prawie 1 200 sztuk.

Do jednej wytypowanej placówki oświatowej w każdej z dziesięciu gmin powiatu jasielskiego docieramy osobiście z materiałami edukacyjnymi. We wszystkich spotkaniach towarzyszyli nam funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle lub Posterunku Policji działającego na terenie danego samorządu, burmistrzowie i wójtowie lub delegowani urzędnicy odpowiedzialni za oświatę. W trakcie pogadanek „pierwszaki” z ciekawością przysłuchiwały się informacjom dotyczącym zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. A działania zmierzające do zmniejszenia ilości wypadków z udziałem najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego, czyli dzieci i młodzieży, są jednym z elementów społecznej odpowiedzialności gestora programu, czyli Grupy LOTOS S.A. z siedzibą w Gdańsku. – przyznaje Biernacki.

Jak podkreśla przedstawiciel sponsora – Prezes Zarządu LOTOS Infrastruktura S.A. w Jaśle Robert Bialik – „czujemy się odpowiedzialni jako ci, za sprawą których wprawiamy w ruch maszyny”.

LOTOS Bezpieczna droga do szkoły
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Co prawda same maszyny nie są groźne. Groźny jest człowiek, który nie przewiduje pewnych rzeczy. Ale trzeba też mu dać szansę zauważenia. Dlatego im więcej dzieci będzie uczestniczyć w takich programach, tym większa będzie świadomość bezpieczeństwa na drodze. – przyznaje.

Na edukację z zakresu wiedzy dotyczącej zasad bezpiecznego poruszania się po drodze pierwszoklasiści mają cały semestr, a tuż po zakończeniu ferii zimowych przelewają swoje wizje bezpieczeństwa dzieci na drogach w ramach konkursu plastycznego pod hasłem „Uwolnić odblaski”. Oczywiście w pracach rysunkowych nie zapominają o umieszczeniu elementów odblaskowych, które służą poprawie widoczności pieszych korzystających z dróg, których jeszcze dziesiątki kilometrów w powiecie jasielskim pozostaje bez oświetlenia po zapadnięciu zmroku. To szczególna zmora dla zmotoryzowanych w okresie jesienno-zimowym, kiedy na polu wcześniej robi się ciemno, a tym samym zmniejsza się widoczność osób idących poboczem jezdni.

Wiemy jaki to jest problem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym kiedy poruszamy się po drogach, a szczególnie po drogach gminnych czy wiejskich, gdzie takiego małego uczestnika ruchu drogowego bardzo ciężko jest zauważyć. Czasem taki odblask może uratować życie. Życzyłbym sobie tego, żeby w statystykach policyjnych i nie tylko, nie było w ogóle wypadków z udziałem pieszych. Wiem, że to jest tylko marzenie, ale ponoć życie składa się z marzeń. Marzyć nic nie kosztuje. Najważniejsze jest to, żeby tych najmniejszych uczestników ruchu drogowego w tych zdarzeniach było jak najmniej. – mówi Robert Bialik.

Do organizatora konkursu (w powiecie jasielskim zgłoszenia przyjmowano do dnia 20 maja włącznie) napłynęło w tym roku nieco ponad dwieście prac reprezentujących szkoły podstawowe ze wszystkich gmin powiatu jasielskiego. Dzieci, pod opieką wychowawców czy rodziców, starannie przygotowują swoje rysunki mając już w wieku siedmiu lat wpojoną podstawową wiedzę jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Ale mogą też liczyć na cenne nagrody przygotowane przez Grupę LOTOS S.A. z siedzibą w Gdańsku.

LOTOS Bezpieczna droga do szkoły
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Laureatka pierwszego miejsca, którą została Patrycja Rolak ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lipnicy Dolnej (gmina Brzyska) rower górski, kask, zestaw ochraniaczy, kamizelkę odblaskową, plecak, grę edukacyjną oraz przybory szkolne. Szkoła, do której uczęszcza, dostała z kolei dwa rowery górskie wyposażone w kaski ochronne oraz zestaw mini znaków drogowych, które z pewnością posłużą placówce do organizacji dodatkowych zajęć z wychowania komunikacyjnego.

Ponadto wójt gminy Brzyska Rafał Papciak wręczył dziewczynce ogromnego pluszowego misia ubranego w kamizelkę odblaskową, tablet i gadżety promocyjne z logotypem samorządu.

LOTOS Bezpieczna droga do szkoły
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
LOTOS Bezpieczna droga do szkoły
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Patrycja jest autorką pracy zatytułowanej „Odblask to Anioł Stróż”, która spodobała się najbardziej komisji, w skład której weszli (podobnie jak w latach ubiegłych): Agata Pucykowicz – kierownik artystyczny Zespołu Folklorystycznego „Kaśka” w Dębowcu (przewodnicząca jury), Wojciech Tomkiewicz – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie (zastępca przewodniczącej jury) oraz Dorota Krygowska – specjalistka ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego w krośnieńskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (sekretarz jury).

LOTOS Bezpieczna droga do szkoły
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Drugie miejsce zajął uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wincentego Witosa w Osobnicy (gmina Jasło) Dawid Szostak, a nagrodę jaką otrzymał to zestaw składający się z: rolek, kasku, ochraniaczy, kamizelki odblaskowej, plecaka, gry edukacyjnej oraz przyborów szkolnych.

LOTOS Bezpieczna droga do szkoły
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Na trzecim miejscu uplasowała się uczennica Szkoły Podstawowej im. Macieja Rataja w Lisowie (gmina Skołyszyn) Luiza Kiełtyka. W nagrodę za zajęcie ostatniego miejsca na podium otrzymała: plecak, zestaw gier edukacyjnych, kamizelkę odblaskową oraz przybory szkolne. Drobne upominki przekazał jej też wójt gminy za pośrednictwem podinspektora do spraw obrony cywilnej, wojskowych, zarządzania kryzysowego i ochrony przeciwpożarowej Urzędu Gminy w Skołyszynie Stanisława Święcha.

Grupa LOTOS S.A. uhonorowała też opiekunów autorów trzech najlepszych prac przekazując im w tym roku drobne upominki firmowe.

Komisja konkursowa postanowiła ponadto wyróżnić prace siedmiu autorów: Aleksandry Bemben z Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle (miasto Jasło), Emilii Frankiewicz ze Szkoły Podstawowej w Krempnej (gmina Krempna), Julii Durał ze Szkoły Podstawowej w Makowiskach (gmina Nowy Żmigród), Natalii Mastaj ze Szkoły Podstawowej w Zawadce Osieckiej (gmina Osiek Jasielski), Sylwii Jurusik ze Szkoły Podstawowej w Umieszczu (gmina Tarnowiec), Martyny Sokołowskiej ze Szkoły Podstawowej im. I Armii Wojska Polskiego w Kołaczycach (miasto i gmina Kołaczyce) oraz Patrycji Zoły ze Szkoły Podstawowej im. prof. Stanisława Pawłowskiego w Dębowcu (gmina Dębowiec). Cała siódemka otrzymała: zestaw gier edukacyjnych, plecak, kamizelkę odblaskową i przybory szkolne.

LOTOS Bezpieczna droga do szkoły
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
LOTOS Bezpieczna droga do szkoły
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
LOTOS Bezpieczna droga do szkoły
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
LOTOS Bezpieczna droga do szkoły
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
LOTOS Bezpieczna droga do szkoły
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
LOTOS Bezpieczna droga do szkoły
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
LOTOS Bezpieczna droga do szkoły
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Na konkurs spłynęły prace z następujących placówek: 
– miasto Jasło – 33 prace (Szkoła Podstawowa nr 1 – 10 prac, Szkoła Podstawowa nr 4 – 4 prace, Szkoła Podstawowa nr 6 – 5 prac, brak oświadczeń dyrektora; Zespół Szkół Miejskich nr 2 – 7 prac, Szkoła Podstawowa nr 7 – 5 prac, Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 12 – 2 prace),
– miasto i gmina Kołaczyce – 16 prac (Szkoła Podstawowa w Sowinie – 2 prace, Społeczna Szkoła Podstawowa w Krajowicach – 4 prace, ZSPiG w Kołaczycach – 10 prac)
– gmina Brzyska – 10 prac (Szkoła Podstawowa w Brzyskach – 3 prace, Szkoła Podstawowa w Błażkowej – 1 praca, Społeczna Szkoła Podstawowa w Lipnicy Dolnej – 6 prac),
– gmina Dębowiec – 30 prac (Zespół Szkół w Woli Dębowieckiej – 3 prace, Szkoła Podstawowa w Dobryni – 7 prac, Szkoła Podstawowa w Duląbce – 1 praca, Szkoła Podstawowa w Dębowcu – 8 prac, Szkoła Podstawowa w Zarzeczu – 4 prace, brak oświadczenia dyrektora, Szkoła Podstawowa w Cieklinie – 7 prac – dostarczono po terminie w dniu 03.06),
– gmina Jasło – 19 prac (Szkoła Podstawowa w Niepli – 3 prace, Szkoła Podstawowa w Warzycach – 7 prac, Szkoła Podstawowa nr 2 w Osobnicy – 7 prac, Szkoła Podstawowa w Opaciu – 2 prace – dostarczono po terminie w dniu 29.05),
– gmina Krempna – 8 prac (Szkoła Podstawowa w Krempnej – 8 prac),
– gmina Nowy Żmigród – 29 prac (Szkoła Podstawowa w Łysej Górze – 5 prac, Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie – 10 prac, Szkoła Podstawowa w Makowiskach – 1 praca, Szkoła Podstawowa w Desznicy – 1 praca, Szkoła Podstawowa w Nienaszowie – 7 prac, Szkoła Podstawowa w Łężynach – 5 prac),
– gmina Osiek Jasielski – 29 prac (Szkoła Podstawowa w Pielgrzymce – 2 prace, Szkoła Podstawowa w Załężu – 2 prace, Szkoła Podstawowa w Zawadce Osieckiej – 6 prac, ZSI Szkoła Podstawowa w Osieku Jasielskim – 8 prac, Szkoła Podstawowa w Samoklęskach – 8 prac, Szkoła Podstawowa w Mrukowej – 3 prace),
– gmina Skołyszyn – 19 prac (Szkoła Podstawowa w Bączalu Dolnym – 3 prace, Szkoła Podstawowa w Lisowie – 6 prac, Szkoła Podstawowa w Harklowej – 10 prac),
– gmina Tarnowiec – 11 prac (Szkoła Podstawowa w Tarnowcu – 4 prace, Szkoła Podstawowa w Umieszczu – 3 prace, Szkoła Podstawowa w Łajscach – 4 prace).

Wszystkim, którzy brali udział w konkursie bardzo gratuluję. Rokrocznie jestem pod wielkim wrażeniem tych prac i pomysłowości dzieci. Bardzo ujęła mnie praca, która zajęła pierwsze miejsce, gdzie dziecko skojarzyło, że odblask to jest jego anioł stróż. Wakacje już u progu dlatego wszystkim dzieciom życzę, żeby bezpiecznie te wakacje przeżyły i wróciły wszystkie zdrowe i uśmiechnięte do szkoły. – powiedział prezes Robert Bialik.

Młodym laureatom konkursu gratulował również Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Andrzej Sabik.

LOTOS Bezpieczna droga do szkoły
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Poczytuję sobie za zaszczyt, że po raz kolejny mogę uczestniczyć w finale tego konkursu, gdzie promuje się bezpieczeństwo na drodze. Dzięki firmie LOTOS, która przygotowuje cały pakiet edukacyjny i funduje wszystkie nagrody rzeczowe, żeby uatrakcyjnić ten konkurs, ten konkurs od szeregu lat odbywa się z dużym zaangażowaniem. Wiem, jaki z roku na rok, stwarza problem komisji konkursowej wybór najlepszej pracy. Sami jesteśmy organizatorem konkursu plastycznego „Bezpieczne wakacje”. Może nie będzie tak atrakcyjny dzięki takiemu podejściu sponsorów, ale też staramy się uatrakcyjnić różnymi nagrodami swój konkurs. – podkreślił funkcjonariusz.

W swoim wystąpieniu podkreślił również, że Jasło jest wyjątkowym miejscem na mapie województwa podkarpackiego jeżeli chodzi o promowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

To, że ogólnopolski turniej w zakresie wiedzy i umiejętności ruchu drogowego dla szkół odbywał się w Jaśle to też nie jest przypadek. – przyznał.

Policyjne statystyki od sześciu lat trwania programu dobitnie pokazują jego sukces: od momentu jego zainicjowania do dnia dzisiejszego nie było wypadku ze skutkiem śmiertelnym z udziałem dziecka poniżej szesnastego roku życia.

To, że na terenie Jasła od lat nie było tragicznych wypadków z udziałem dzieci to na terenie Podkarpacia w dalszym ciągu giną dzieci i dorośli. Tak naprawdę giną przez własną nieuwagę, własne nieumiejętności, ale podstawowym powodem ich śmierci jest błąd – brak zrozumienia tego, co się dzieje na drodze. Tego typu konkursy promują wiedzę. Cieszę się, że z roku na rok rośnie liczba osób posiadających większą wiedzę w zakresie bezpiecznego korzystania z dróg. Odblaski, które w znaczny sposób dają szansę bycia zauważonym na drodze i sama umiejętność poruszania się po drodze tych najmłodszych, którzy stają się tak naprawdę naszymi nauczycielami w domach i mówią rodzicom, że nie należy przechodzić w tym miejscu to jest plus tego konkursu. – powiedział insp. Andrzej Sabik.

Policję na uroczystym zakończeniu programu „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły” w roku szkolnym 2012/2013 i finale konkursu plastycznego „Uwolnić odblaski” reprezentowali ponadto: Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie nadkom. Zdzisław Sudoł, Komendant Powiatowy Policji w Jaśle mł. insp. Andrzej Wędrychowicz, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle podinsp. Andrzej Przebięda i Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle podkom. Łukasz Gliwa, a samorząd: II Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Leszek Znamirowski, przewodniczący Komisji Kultury przy Radzie Powiatu w Jaśle Zbigniew Dranka i wójt gminy Brzyska Rafał Papciak.

Patronat medialny nad jasielską edycją programu sprawował portal regionalny terazJaslo.pl.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE